• 22 March, 2023
  1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Parashikimi i motit për pesë ditë

Parashikimi i motit për pesë ditë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se java e tretë e muajit prill do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm. Sipas Institutit, të hënën mot me diell dhe vranësira të shpërndara. “Dita e martë…

Shesheli: Ushtria serbe të bëhet gati për të ndërhyrë në Kosovë

Shesheli: Ushtria serbe të bëhet gati për të ndërhyrë në Kosovë

Kryetari i Partisë Radikale Serbe, krimineli Vojisllav Sheshel ka thënë se krijimii poligonit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në Mitrovicë të Jugut do t’ivënte në rrezik serbët në Kosovë. Sheshel deklaroi në programin…

LDK me kritika për Kurtin: Kështu dëmtohen raportet mes Kosovës dhe Shqipërisë

LDK me kritika për Kurtin: Kështu dëmtohen raportet mes Kosovës dhe Shqipërisë

Anëtarja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi, ka thënë se përpjekja që domosdoshmërish të krijohen formacione të tipit të partive politike në Shqipëri, nga Lëvizja Vetëvendosje, shpërfaq deficit të ideve të qeverisjes…

​Kolegët nderojnë Shaqir Hotin: Njeri i papërsëritshëm, me vlera të mëdha kombëtare

​Kolegët nderojnë Shaqir Hotin: Njeri i papërsëritshëm, me vlera të mëdha kombëtare

Kolegë dhe bashkëpunëtorë kanë bërë homazhe pranë fotografisë së artistit të madh, Shaqir Hoti i cili vdiq mbrëmjen e së shtunës. Vdekjen e tij po e vlerësojnë si humbje të madhe për folklorin dhe në…

Miftaraj e quan të kot reagimin e Qeverisë për numrin e madh të kosovarëve që shkuan në Shqipëri

Miftaraj e quan të kot reagimin e Qeverisë për numrin e madh të kosovarëve që shkuan në Shqipëri

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, e ka quajtur të kot reagimin e zëdhënësit të Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për fluksin e kosovarëve drejtë Shqipërisë gjatë fundjavës. Miftaraj përmes një postimi në…

Pas postimit të zyrtarit të VV-së, Petkoviq i reagon Kurtit

Pas postimit të zyrtarit të VV-së, Petkoviq i reagon Kurtit

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq ka reaguar lidhur me deklaratën e zyrtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Fidan Ademi, i cili tha se bashkimi i Kosovës me Shqipërinë do…

Musliu: Gjenerali rus Leonid Ivashov që dikur tregtonte me ndjenjat e serbeve, sot gjoja shqetësohet për ta

Musliu: Gjenerali rus Leonid Ivashov që dikur tregtonte me ndjenjat e serbeve, sot gjoja shqetësohet për ta

Gjeneral-koloneli në pension i Federatës Ruse, Leonid Grigoryevich Ivashov ka thënë se Washingtoni i dha dritën e gjelbër Kosovës që të ndërtoi bazë ushtarake në Cërrnushë të Mitrovicës. Ivashov në një intervistë është shprehur se, amerikanët…

Bashkëatdhetarët po presin deri në 10 orë në Hungari

Bashkëatdhetarët po presin deri në 10 orë në Hungari

Një numër i bashkëatdhetarëve po kthehen në vendet ku punojnë nga vizitat që i bënë familjeve të tyre në Kosovë. Por, ata po vazhdojnë si jorrallëherë më parë të ballafaqohen me pritjet e gjata në…

12 të vdekur e 529 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, në Gjakovë 18 raste

12 të vdekur e 529 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, në Gjakovë 18 raste

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.413 mostra të marra nga…

​Nesër rifillon procesi mësimor, komunat të gatshme për të gjitha variantet

​Nesër rifillon procesi mësimor, komunat të gatshme për të gjitha variantet

Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë Covid-19 në klasat nga 6 deri 12 do të zhvillojnë mësimin online, kurse nga 1 deri 5…