1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Si pasojë e pandemisë COVID-19, rritet borxhi publik

Si pasojë e pandemisë COVID-19, rritet borxhi publik

Ekonomia e KosovĂ«s gjatĂ« vitit 2020 ka pasur rĂ«nie prej 5.5 pĂ«rqind, ndĂ«rsa borxhi publik Ă«shtĂ« rritur nĂ« 1.5 miliardĂ« euro. Guvernatori i BankĂ«s Qendrore tĂ« KosovĂ«s, Fehmi Mehmeti, duke paraqitur raportin e financiar pĂ«r…

Kriza globale e furnizimeve, ekspertët paralajmërojnë: Na presin muaj të vështirë

Kriza globale e furnizimeve, ekspertët paralajmërojnë: Na presin muaj të vështirë

Nga dyqanet e ushqimeve, te pikat e karburantit. Kriza e zinxhirit tĂ« furnizimeve po rrit çmimet dhe po ngadalĂ«son rimĂ«kĂ«mbjen ekonomike globale. Kjo nĂ«nkupton jo vetĂ«m çmime mĂ« tĂ« larta, por vonesa nĂ« furnizime. EkonomistĂ«t…

ATK njofton për masën e subvencionimit të pagës

ATK njofton për masën e subvencionimit të pagës

Administrata Tatimore e KosovĂ«s ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se tĂ« punĂ«suarit e formalizuar kanĂ« tĂ« drejtĂ« qĂ« tĂ« aplikojnĂ« pĂ«r subvencionimin e pagĂ«s deri mĂ« 15 tetor. Nga kjo masĂ« do tĂ« pĂ«rfitojnĂ« punĂ«torĂ«t qĂ«…

Kosova miraton marrëveshjen për kredinë prej 40 milionë eurove me Bankën Evropiane për Investime

Kosova miraton marrëveshjen për kredinë prej 40 milionë eurove me Bankën Evropiane për Investime

Qeveria e KosovĂ«s nĂ« mbledhjen e fundit ka ka miratuar Projektligjin pĂ«r Ratifikimin e MarrĂ«veshjes sĂ« KredisĂ« me BankĂ«n Evropiane pĂ«r Investime pĂ«r financimin e reagimit tĂ« pandemisĂ« COVID-19. Ministri i Financave, Hekuran Murati nĂ«…

3 shkencëtarë fitojnë Nobelin në shkencat ekonomike

3 shkencëtarë fitojnë Nobelin në shkencat ekonomike

PĂ«r kontributin nĂ« ekonominĂ« e punĂ«s dhe analizĂ«n e marrĂ«dhĂ«nieve nĂ« pun David Card, Joshua Angrist dhe Guido Imbens janĂ« shpallur fitues tĂ« Çmimit Nobel nĂ« shkencat ekonomike 2021 pĂ«r kontributin nĂ« ekonominĂ« e punĂ«s…

Kosova me çmimin më të ulët të energjisë elektrike në Ballkan

Kosova me çmimin më të ulët të energjisë elektrike në Ballkan

Kosova, ShqipĂ«ria dhe Serbia janĂ« tri vendet me çmimin mĂ« tĂ« ulĂ«t tĂ« energjisĂ« elektrike pĂ«r amvisĂ«ritĂ«, thuhet nĂ« tĂ« dhĂ«nat e ZyrĂ«s Evropiane tĂ« Statistikave. Sipas Eurostat, shkruan Telegrafi, çmimi mesatar i njĂ« kilovati pĂ«r…

Hapet aplikimi për subvencionim të kredive konsumuese në eKosova

Hapet aplikimi për subvencionim të kredive konsumuese në eKosova

Ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se Ă«shtĂ« hapur aplikimi pĂ«r subvencionim tĂ« kredive personale/konsumuese nĂ« eKosova. PĂ«rmes njĂ« postimi nĂ« Facebook, Murati njoftoi se pas marrjes sĂ« kredisĂ«,…

Lëndët ushqimore me çmimet më të larta të 10 viteve

Lëndët ushqimore me çmimet më të larta të 10 viteve

mimet e ushqimeve arritĂ«n nivelin mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« 10 viteve tĂ« fundit nĂ« muajin Shtator. Konstatimi vjen nga Organizata pĂ«r Ushqimin dhe BujqĂ«sinĂ« FAO me qendĂ«r nĂ« RomĂ«, sipas sĂ« cilĂ«s mungesa e puntorĂ«ve,…

Ferronikeli ndal përkohësisht prodhimin për shkak të çmimit të lartë të energjisë elektrike

Ferronikeli ndal përkohësisht prodhimin për shkak të çmimit të lartë të energjisë elektrike

NewCo Ferronikeli ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se ka ndalĂ« pĂ«rkohĂ«sisht prodhimin pĂ«r shkak tĂ« çmimit tĂ« lartĂ« tĂ« energjisĂ« elektrike. NĂ« njoftim thuhet se rritja e vazhdueshme e çmimit tĂ« energjisĂ« elektrike nĂ« tregjet evropiane,…

Ulet numri i personave që jetojnë në varfëri në ShBA

Ulet numri i personave që jetojnë në varfëri në ShBA

Vitin e kaluar Shtetet e Bashkuara shĂ«nuan njĂ« rĂ«nie rekord tĂ« numrit tĂ« njerĂ«zve qĂ« jetojnĂ« nĂ« varfĂ«ri falĂ« programeve qeveritare pĂ«r tĂ« kompensuar rĂ«nien ekonomike tĂ« shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Siç njofton korrespondentja…