• 11 August, 2022
  1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Bizneset akoma nën hije të pandemisë, ndihmat nga Qeveria të pamjaftueshme

Bizneset akoma nën hije të pandemisë, ndihmat nga Qeveria të pamjaftueshme

Nga sektori i gastronomisë dhe hotelerisë, thonë se dëmet e shkaktuara nga pandemia akoma janë të parikuperueshme dhe se ndihmat nga Qeveria janë të pamjaftueshme, raporton Ekonomia Online. Që nga fillimi i muajit qershor, sektorit…

Murati: Jemi në proces të dizajnimit të pakos së rimëkëmbjes ekonomike

Murati: Jemi në proces të dizajnimit të pakos së rimëkëmbjes ekonomike

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë Rozeta Hajdari kanë takuar sot përfaqësuesit e bizneseve vendore ku është diskutuar për rimëkëmbjen ekonomike, pas krizës së shkaktuar nga…

Ministrja Rizvanolli priti drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë

Ministrja Rizvanolli priti drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli së bashku me përfaqësues të kabinetit të Ministrisë së Ekonomisë sot kanë pritur në takim Drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci, Specialistin e Sektorit të Energjisë, Rhedon Begolli…

​Ministria e Bujqësisë ekzekuton 9 milionë euro subvencione për fermerët

​Ministria e Bujqësisë ekzekuton 9 milionë euro subvencione për fermerët

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZh) ka filluar ekzekutimin e pagesave të subvencioneve (kësti i dytë) për fermerët në vend. Përmes një komunikate për medie nga MBPZh bëhet e ditur se shpërndarja e…

​Buxheti humbi rreth 4 milionë euro nga Ligji për sponsorizimet

​Buxheti humbi rreth 4 milionë euro nga Ligji për sponsorizimet

Rreth 4 milionë euro i ka humbur buxheti i shtetit që prej kur ka nis së implementuari Ligji për sponsorizime në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. Ky ligj i cili ka hyrë fuqi nga…

Rritje e eksportit, produktet e Kosovës edhe në ShBA

Rritje e eksportit, produktet e Kosovës edhe në ShBA

Dogana ka njoftuar se Kosova në vitin 2021 ka shënuar rritje të eksportit, ku vlera totale e produkteve të Kosovës të cilat janë eksportuar deri më tani kap shifrën e 253 milionë eurove. Zëdhënësi i…

​ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj për 23.9 milionë euro

​ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj për 23.9 milionë euro

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) tejkalon planin e të hyrave në periudhën janar-maj për 23.9 milionë euro. “Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në…

Rimbursimi për tërheqjen e 10%-shit të Trustit nis në vitin 2023

Rimbursimi për tërheqjen e 10%-shit të Trustit nis në vitin 2023

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozim-vendimin për rimbursimin në formë të kompensimit për pjesëmarrësit të cilët i kanë tërhequr 10% të kursimeve pensionale, e kjo do të përcaktohet në çdo vit fiskal duke filluar nga…

Qeveria i premton edhe 15 milionë euro për luftimin e pandemisë

Qeveria i premton edhe 15 milionë euro për luftimin e pandemisë

Qeveria e Kosovës ka miratuar nismën për Marrëveshjen e Financimit “Projekti Emergjent i Kosovës për Covid-19”, që është financim shtesë ndërmjet Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim, raporton Ekonomia Online. Ministri i Financave, Punës dhe…

G7 afër paktit global për mbylljen e kompanive të mëdha që nuk paguajnë taksa të mjaftueshme

G7 afër paktit global për mbylljen e kompanive të mëdha që nuk paguajnë taksa të mjaftueshme

Grupi i Shtatë Kombeve më të pasura, sot pritet të arrijë marrëveshje historike për mbylljen e kompanive të mëdha që sipas tyre nuk paguajnë taksa të mjaftueshme. Marrëveshja e tillë mund të formojë bazën e…