• 21 May, 2022
  1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Ministria e Tregtisë jep 3.65 milionë euro grante për tri skema për bizneset e vogla dhe të mesme

Ministria e Tregtisë jep 3.65 milionë euro grante për tri skema për bizneset e vogla dhe të mesme

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) njofton se ka lansuar tri grante për përkrahje të bizneseve mikro, të vogla dhe të mesme. Gjatë një konferencë për medie, ministrja Rozeta Hajdari theksoi se qëllimi i…

Dogana parashikon që deri në fund të viti t’i inkasojë 1.2 miliard €, i mbledh 842 milionë

Dogana parashikon që deri në fund të viti t’i inkasojë 1.2 miliard €, i mbledh 842 milionë

Dogana e Kosovës ka inkasuar deri tash 842 milionë euro ose mbi 32 për qind më shumë se në vitin 2020. Përderisa Dogana parashikon që deri në fund të vitit t’i mbledhë 1.2 miliard. Zëdhënësi…

Ekonomia norvegjeze kthehet në nivelet e para pandemisë

Ekonomia norvegjeze kthehet në nivelet e para pandemisë

Norvegjia ka kthyer ekonominë e vendit në nivelet para pandemisë pas strategjisë së qeverisë për të hequr masat antiCOVID. Ekonomia është rikthyer në nivelet para pandemisë pas një rritjeje prej 0.7 në qershor, kur u…

Mbi 1 milion bashkatdhetarë erdhën në Kosovë, shpenzuan rreth 500 milionë euro

Mbi 1 milion bashkatdhetarë erdhën në Kosovë, shpenzuan rreth 500 milionë euro

Bashkatdhetarët që kanë ardhur këtë verë në Kosovë, sipas hulumtimeve të bëra nga organizatat joqeveritare, kanë shpenzuar rreth gjysmë miliardi euro. Ani se të dhënat zyrtare të Bankës Qendrore të Kosovës për remitenca më të…

Lëvizja ​FOL: Agjencia Kundër Korrupsionit ka dështuar në zbatimin e Ligjit për Deklarimin e Pasurisë

Lëvizja ​FOL: Agjencia Kundër Korrupsionit ka dështuar në zbatimin e Ligjit për Deklarimin e Pasurisë

Asnjë nga ministrat dhe zëvendësministrat në Qeverinë Haradinaj dhe në atë udhëhequr nga Avdullah Hoti nuk e kanë deklaruar pasurinë kur e kanë dorëzuar mandatin, ndërsa në Qeverinë Kurti 1 vetëm 15 prej tyre e…

Osmani nënshkruan amandamentin 2 të Marrëveshjes së Grantit me SHBA-në, 3.8 milion dollarë shtesë për Kosovën

Osmani nënshkruan amandamentin 2 të Marrëveshjes së Grantit me SHBA-në, 3.8 milion dollarë shtesë për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani, ka nënshkruar sot amendamentin 2 të Marrëveshjes së Grantit për Objektivat Zhvillimore me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me të cilin Republika e Kosovës përfiton edhe 3.8 milion dollarë shtesë. Kjo marrëveshje…

Azemi kërkon rritje të pagës minimale

Azemi kërkon rritje të pagës minimale

Mbi 60% e punëtorëve të sektorit privat në Kosovë janë pa kontrata pune. Kështu tha në një konferencë për media Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi. Ai mes tjerash  ka thënë…

Mbi 900 punëtorë kanë aplikuar në ATK për të fituar nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike

Mbi 900 punëtorë kanë aplikuar në ATK për të fituar nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike

Administrata Tatimore e Kosovës (AKT) ka bërë të ditur se për të përfituar nga masat 1.1, 1.2 dhe 1.3, deri më tani kanë aplikuar 344 biznese për 917 punëtorë. Sipas ATK’së, në statistika vërehet se…

Bie numri i familjeve që kërkojnë ndihmë sociale në Kosovë, Mitrovica mbetet komuna më e varfër

Bie numri i familjeve që kërkojnë ndihmë sociale në Kosovë, Mitrovica mbetet komuna më e varfër

Në 3 mujorin e dytë të vitit 2021 ka rënie të numrit të familjeve që kërkojnë ndihmë sociale. Sipas statistikave të publikuara nga ASK, në muajin qershor, 25 mijë e 805 familje kanë kërkuar ndihmë…

​OAK kërkon nga Kurti shtyrjen e vendimit për kufizime

​OAK kërkon nga Kurti shtyrjen e vendimit për kufizime

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) kërkon nga kryeministri Albin Kurti që të shtyhet vendimi i ngutshëm i Qeverisë së Kosovës për kufizime nga dita e nesërme, duke theksuar se çdo vendim që merret duhet…