1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Murati: Jemi në proces të dizajnimit të pakos së rimëkëmbjes ekonomike

Murati: Jemi në proces të dizajnimit të pakos së rimëkëmbjes ekonomike

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë Rozeta Hajdari kanë takuar sot përfaqësuesit e bizneseve vendore ku është diskutuar për rimëkëmbjen ekonomike, pas krizës së shkaktuar nga…

Lexo më shumë
Ministrja Rizvanolli priti drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë

Ministrja Rizvanolli priti drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli së bashku me përfaqësues të kabinetit të Ministrisë së Ekonomisë sot kanë pritur në takim Drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci, Specialistin e Sektorit të Energjisë, Rhedon Begolli…

Lexo më shumë
​Ministria e Bujqësisë ekzekuton 9 milionë euro subvencione për fermerët

​Ministria e Bujqësisë ekzekuton 9 milionë euro subvencione për fermerët

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZh) ka filluar ekzekutimin e pagesave të subvencioneve (kësti i dytë) për fermerët në vend. Përmes një komunikate për medie nga MBPZh bëhet e ditur se shpërndarja e…

Lexo më shumë
​Buxheti humbi rreth 4 milionë euro nga Ligji për sponsorizimet

​Buxheti humbi rreth 4 milionë euro nga Ligji për sponsorizimet

Rreth 4 milionë euro i ka humbur buxheti i shtetit që prej kur ka nis së implementuari Ligji për sponsorizime në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. Ky ligj i cili ka hyrë fuqi nga…

Lexo më shumë
Rritje e eksportit, produktet e Kosovës edhe në ShBA

Rritje e eksportit, produktet e Kosovës edhe në ShBA

Dogana ka njoftuar se Kosova në vitin 2021 ka shënuar rritje të eksportit, ku vlera totale e produkteve të Kosovës të cilat janë eksportuar deri më tani kap shifrën e 253 milionë eurove. Zëdhënësi i…

Lexo më shumë
​ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj për 23.9 milionë euro

​ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj për 23.9 milionë euro

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) tejkalon planin e të hyrave në periudhën janar-maj për 23.9 milionë euro. “Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në…

Lexo më shumë
Rimbursimi për tërheqjen e 10%-shit të Trustit nis në vitin 2023

Rimbursimi për tërheqjen e 10%-shit të Trustit nis në vitin 2023

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozim-vendimin për rimbursimin në formë të kompensimit për pjesëmarrësit të cilët i kanë tërhequr 10% të kursimeve pensionale, e kjo do të përcaktohet në çdo vit fiskal duke filluar nga…

Lexo më shumë
Qeveria i premton edhe 15 milionë euro për luftimin e pandemisë

Qeveria i premton edhe 15 milionë euro për luftimin e pandemisë

Qeveria e Kosovës ka miratuar nismën për Marrëveshjen e Financimit “Projekti Emergjent i Kosovës për Covid-19”, që është financim shtesë ndërmjet Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim, raporton Ekonomia Online. Ministri i Financave, Punës dhe…

Lexo më shumë
G7 afër paktit global për mbylljen e kompanive të mëdha që nuk paguajnë taksa të mjaftueshme

G7 afër paktit global për mbylljen e kompanive të mëdha që nuk paguajnë taksa të mjaftueshme

Grupi i Shtatë Kombeve më të pasura, sot pritet të arrijë marrëveshje historike për mbylljen e kompanive të mëdha që sipas tyre nuk paguajnë taksa të mjaftueshme. Marrëveshja e tillë mund të formojë bazën e…

Lexo më shumë
Si do të vazhdojë privatizimi pas shuarjes së AKP-së?

Si do të vazhdojë privatizimi pas shuarjes së AKP-së?

Qeveria e Kosovës po planifikon të mbyllë Agjencinë Kosovare të Privatizimit, por nuk ka vendosur një plan të ri se si do të vazhdojë privatizimin dhe çështjet të cilat dalin nga ky proces. Në qeveri,…

Lexo më shumë