• 6 July, 2022
  1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Murati rreth rritjes së çmimeve: Inspektorati i Tregut dhe Autoriteti i Konkurrencës të merren me këtë çështje

Murati rreth rritjes së çmimeve: Inspektorati i Tregut dhe Autoriteti i Konkurrencës të merren me këtë çështje

Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati në konferencën e përbashkët me kryeministrin Albin Kurti dhe prodhuesit vendor, ka folur edhe për rritjen e çmimeve në vend. Murati ka thënë se me çështjen e rritjeve…

Kurti: Ekonomia e vendit tonë asnjëherë nuk ka përjetuar një rritje si këtë vit

Kurti: Ekonomia e vendit tonë asnjëherë nuk ka përjetuar një rritje si këtë vit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një konferencë për media ka thënë se kanë përgatitur një sërë masash në kuadër të pakos së ringjalljes ekonomike. Kurti ka thënë se ekonomia e vendit tonë asnjëherë nuk…

​Mbi 150 milionë euro pritet të kushtojë rruga Prizren-Tetovë

​Mbi 150 milionë euro pritet të kushtojë rruga Prizren-Tetovë

Ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë pritet të kushtojë mbi 150 milionë euro. Pas vendimit qeveritar për formimin e komisionit për vlerësimin e fizibilitetit për këtë rrugë, ministri i Mjedisit Liburn Aliu tha se deri më tani…

Ministri Murati: Paga minimale do të rritet, mirëpo nuk ka ndonjë afat kohor

Ministri Murati: Paga minimale do të rritet, mirëpo nuk ka ndonjë afat kohor

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se paga minimale do të rritet, mirëpo nuk ka dhënë ndonjë afat kohor.“Paga minimale do të rritet, është një nga premtimet e Qeverisë. Nuk mund…

Qeveria e Kosovës ndan 100 euro shtesë për pensionistët, për muajin nëntor

Qeveria e Kosovës ndan 100 euro shtesë për pensionistët, për muajin nëntor

Qeveria e Kosovës ka marr vendim që t’ua ndajë nga 100 euro shtesë të gjithë pensionistëve për muajin nëntor. Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se nga ky vendim do të përfitojnë…

Ngritja e çmimeve, Panxha: Qeveria e Kosovës s’mund të ndikojë në trendet globale

Ngritja e çmimeve, Panxha: Qeveria e Kosovës s’mund të ndikojë në trendet globale

Kryetari i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, thotë se ngritja e çmimeve është trend global dhe se Qeveria e Kosovës nuk mundet të ndikojë në të tilla trende. Sipas tij, pamundësia e Qeverisë…

Kosova nënshkruan marrëveshje me Bankën Botërore për ndihmat sociale

Kosova nënshkruan marrëveshje me Bankën Botërore për ndihmat sociale

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe Drejtori i Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci, kanë nënshkruar sot marrëveshjen e financimit për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. Murati…

Ngritja e çmimeve, SBASHK: Po shtohen pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Ngritja e çmimeve, SBASHK: Po shtohen pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Sindikata e Bashkuare e Arsimit, Shkencës ka thënë sot se ngritja e çmimeve po shton pakënaqësitë dhe ka kërkuar nga Qeveria të veprojë, ndërkohë që ka rikujtuar që rritja e fundit e pagave ka ndodhur…

Agjencia e Statistikave konfirmon rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore në Kosovë

Agjencia e Statistikave konfirmon rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore në Kosovë

Ditëve të fundit është vërejtur një rritje e theksuar e çmimeve për produktet bazë të konsumit. Ku sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), norma vjetore e inflacionit në muajin shtator ka arritur në 4.9…

​Ngritja e çmimeve, qytetarët kërkojnë ndërhyrjen e Qeverisë

​Ngritja e çmimeve, qytetarët kërkojnë ndërhyrjen e Qeverisë

Ngritja e çmimeve të energjisë elektrike, naftës, vajit, sheqerti, miellit, por edhe shumë produkteve të tjera ushqimore në Kosovë vazhdon të jetë problem për qytetarët të cilët thonë se bizneset nuk kontrollohen nga shteti. Ata…