Më shumë nga Zgjedhjet 2021

​KQZ merr vendim për rinumërimin e 494 vendvotimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka marrë vendim për rinumërimin e 494 vendvotimeve në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve. Kjo pas shpërputhjeve të të dhënave ndërmjet kandidatëve për deputetë dhe subjektit politik pas zgjedhjeve të 14 shkurtit. Kryeshefi i sekretariatit të KQZ-së, Burim Ahmetaj, derisa i renditi arsyet për rinumërim, tha se këto vendvotime nuk...

GERMIN: Deri tani janë refuzuar mbi 6 mijë vota të diasporës

Organizata GERMIN, përmes vëzhguesve të akredituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), është duke vëzhguar procesin e verifikimit të pakove me fletëvotime nga jashtë në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR). Përmes një postimi në Facebook, nga kjo organizatë kanë bërë të ditur se deri sot në mesditë, 21 mijë e 212 votues janë verifikuar,...

​Sot fillon rinumërimi i 12 vendvotimeve

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve do të filloj sot rinumërimi i dymbëdhjetë vendvotimeve në dhjetë komuna të Kosovës. Për rinumërimin e këtyre vendvotimeve u vendos në mbledhjen e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) që u mbajt të enjten. Krahas kësaj në mbledhjen e së enjtes u vendos që votat me kusht që kanë shpërputhje dhe...

Rezultatet aktuale, ja nga sa ulëse i marrin partitë në Kuvend

Lista e përbashkët VV-Vjosa pas numërimit të të gjitha votave, me përjashtim të atyre me postë dhe me kusht, ka dalur bindshëm fituese me 47.85 % të votave apo 378 mijë e 550. Sipas formulës “Sainte-Lague” me të cilën Kuvendi i Kosovës ndan ulëset, 56 vende i takojnë Listës VV-Vjosa. 20 ulëse sipas rezultateve aktuale...

Ende nuk ka filluar numërimi i votave të diasporës

Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) thonë se ende nuk dihet data e saktë kur do fillojë numërimi i votave nga diaspora që kanë arritur me postë në Kosovë, atyre me kusht dhe votat e personave me nevoja te veçanta. Valmir Elezi, zëdhënës në këtë institucion, tha për Radio Evropa e Lirë se në...

Rezultatet e partive nëpër komuna

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka proceduar mbi 98 për qind të të dhënave preliminare të zgjedhjeve të mbajtura dje, me 14 shkurt. Këto rezultate flasin se Lëvizja Vetëvendosje prin bindshëm në nivel të përgjithshëm, e pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës, pastaj Lidhja Demokratike e Kosovës, Lista Serbe dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Ndryshe,...

Pse duhet të na bëjnë krenarë zgjedhjet në Kosovë?

Ditën e djeshme në Kosovë u mbajtën zgjedhjet e katërta për krijimin e qeverisë së re. Ndërkohë kjo është hera e parë që KQZ-ja po merret me organizimin dhe monitorimin e zgjedhjeve në të gjithë territorin e Kosovës. Pavarësisht se po jetojmë në kushte të vështira pandemie, kjo situatë nuk i ka penguar aspak  as...

​Përfundon numërimi i fletëvotimeve në të gjitha vendvotimet në Kosovë

Ka përfunduar numërimi i fletëvotimeve nga të gjitha vendvotimet në Kosovë, veçse ka mbetur që të procesohen edhe rreth 1% e të dhënave në faqen zyrtare të Komisionit Qendror të Zgjedhje (KQZ), ka thënë zëdhënësi i këtij institucioni, Valmir Elezi. Ndërkohë në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve(QNK) po vazhdon të pranohet materiali i ndjeshëm zgjedhor...

Numërohen 98% e votave, ky është rezultati deri më tani

KQZ ka numëruar tashmë mbi 98% të votave. Lëvizja Vetëvendosje po prin e para me 48.17% të votave. Ndërkohë e dyta është PDK me 17.35% të votave dhe e treta vjen LDK me 13.18% të votave. Aktualisht AAK ka 7.42% të votave. Nisma aktualisht ka 2.59% të votave, pamjaftueshëm për ta kaluar pragun.

Zgjedhjet përfundojnë pa incidente

Gjatë ditës së votimeve të cilat u mbajtën më datë 14 shkurt në mbarë Kosovën, në Gjakovë kanë qenë të angazhuar të gjitha ekipet relevante për të siguruar që ky proces të shkojë mbarë. Edhe sektori i inspektoratit gjithashtu kanë qenë në krye të detyrës gjatë gjithë ditës së sotme. Vlen të theksohet se pothuajse...

Ky është linku ku mund t’i ndiqni të dhënat reale të numrit të votuesve

Deri tani 32.38 për qind e qytetarëve kanë votuar sipas të dhënave të fundit që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po i përditëson. Sipas këtyre të dhënave 578.670 qytetarë kanë votuar deri tani. Këto të dhëna tregojnë se numri më i madh i qytetarëve që kanë dalë të votojnë është në komunat me shumicë serbe.  Numri i votuesve live.

Gjakovarët nuk përtojnë, votojnë

Nga ora në orë numri i qytetarëve të cilët janë duke u drejtuar për në qendrat e votimit po shkon duke u rritur. 14 shkurti këtë herë erdhi i dyzuar si asnjëherë më parë. Festa e Shën Valentinit dhe zgjedhjet e jashtëzakonshme bën që ky muaj të ketë një rëndësi më të madhe. Qytetarët nuk...

Procedura e votimit në Korenicë

Menaxheri i qendrës 0211c Shukri Smajli, ka treguar si ka shkuar procesi i votimit dhe sa votues janë deri tani. Procedurat e votimit kanë shkuar me rregull sipas këtyre qytetarëve. As në këtë qendër votimi nuk mungoi siguria nga Policia e Kosovës dhe masat anti covid-19.

Si shkuan votimet në Bishtazhin?

Menaxheri i kësaj qendre të votimit, Pal Quni tregoi se si ka shkuar votimi, a ka pasur ndonjë parregullësi dhe a ka rritje të votuesve në krahasim me zgjedhjet e kaluara. Kjo shkollë është përballur dhe me parregullësi, na tregon më shumë një votues i kësaj pike votimi. Në këtë qendër votimi janë angazhuar edhe...

Covid- 19 lë pasoja në shëndetin mendor të fëmijëve

Një studim i ri mbi fëmijët në Gjermani sugjeron që stresi dhe varfëria e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit kanë pasoja në shëndetin e tyre mendor, veçanërisht midis atyre nga familje të varfra, thonë studiuesit. Një studim nga Qendra Mjekësore Universitare Hamburg-Ependorf zbuloi se çdo fëmijë i tretë në Gjermani vuan nga ankthi, depresioni i...