Zbriti në këmbë nga kati i 105-të i Kullave Binjake, i mbijetoi sulmit të 11 shtatorit

Joseph Dietmar mori vendimin që i shpëtoi jetën në një sekondë, tani, pas 20 vitesh, ai kujton çdo detaj të tragjedisë së madhe.

Duke kujtuar sulmet terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001, Joseph Dietmar, pak qesh, pak qan. Ai po e përballon traumën, duke folur shpesh për mënyrën se si zbriti shkallët nga kati i 105 -të i kullës jugore të Qendrës Tregtare Botërore (WTC) pak para se të rrëzohej në New York.

Zbritja e tij nëpër ato 105 kate, të cilat i kujton fotografikisht 20 vjet më vonë, duket si një epikë tragjike.

Babai i katër fëmijëve, atëherë 44 vjeç, i cili ishte në ditën fatale në një takim në një dhomë pa dritare në kullën jugore të WTC-së dhe në jetë është falë vendimit që mori në një sekondë.

Kur aeroplani i parë i rrëmbyer goditi kullën veriore të WTC -së, dritat në dhomën ku ishte duke qëndruar filluan të shkunden.

“Ishin 30, 40 sekondat më të këqija të jetës sime”, tha Dietmar. Gjersa kolegët mbetën pa fjalë, por ai menjëherë vendosi të largohej.

Ai jetonte në Chicago në atë kohë, dhe kishte lindur në Filadelfia, kështu që kujton me buzëqeshje se si mendonte “Sa herë që vij në këtë qytet, diçka ndodh!”.

Ai zbriste poshtë përmes shkallëve gjersa u përplas me një koleg, ish-futbollistin amerikan Ludwig Picar. Ai vendosi të kërkonte shpëtimin duke u mbyllur në tualet, gjë që i kushtoi me jetë.

Ditmar kujton se një koleg sipër tij i bërtiti në katin e 78-të për të marrë ashensorin. Por ai kujtoi se ishte e ndaluar të përdorni ashensorë në rast zjarri. Ai vazhdoi shkallëve, e cila gjë ishte vendimi më i mirë i jetës së tij.

Përkundër frikës, Dietmar kujton njerëzit që dhanë ndihmë, e cila ishte e mahnitshme, si një burrë që nuk ngurroi të mbante një grua me aftësi të kufizuara në shpinë. Por lotët i rrjedhin në sy kur kujton “heronjtë e vërtetë” të atyre 50 minutave tragjike.

Duke filluar me zjarrfikësit dhe shpëtimtarët, ai shkoi në katin e 31 -të, i cili u ngjit duke u përpjekur për të shpëtuar jetën e dikujt. “Pamja e tyre thoshte se ata e dinin se gjithçka kishte humbur”, tha ai.

“Si mund të jesh kaq trim? Si mund të jesh kaq i fortë?”, pyet ai në një moment.

Në katin e 15 -të, një roje evakuoi njerëzit duke bërë shaka dhe duke kënduar në një megafon “Zoti e bekoftë Amerikën”.

“Ai këndoi tmerrësisht keq, por donte të qetësonte njerëzit. Ashtu si kapiteni i Titanikut që i tha orkestrës të luante ndërsa njerëzit hipnin në varkat e shpëtimit”, tha Dietmar.

Ditmar doli jashtë, eci disa minuta më këmbë nga WTC-ja dhe kulla jugore më pas u shemb. Mijëra njerëz bërtisnin në tmerr në të njëjtën kohë, dhe ai ende e dëgjon atë britmë “çdo ditë”.

Ditmar e ka treguar historinë e tij qindra herë, para studentëve nga i gjithë vendi dhe ai nuk heq dorë.

“Është terapia ime”, tha ai. Duke ndarë kujtimet dhe emocionet pa asnjë problem, ai shmangu makthet, çrregullimin e stresit post-traumatik dhe fajin e mbijetesës.

Me një tatuazh “911” në kyçin e dorës, një simbol të kullave binjake në jakë dhe një gur meditimi në xhep, ato e ndjekin kudo “si hije” e 11 shtatorit, tha ai.

Dietmar thotë se krijoi shumë miqësi me të mbijetuarit e tjerë dhe të afërmit e të zhdukurve.

“Herën e parë nuk dini çfarë t’u thoni. Por kur u tregoni atyre për atë moment të shkurtër kur e shihni fqinjin e tyre në katin e 90 -të, ringjalleni atë. Dhe bëheni miq, miq për jetën”, tha ai.

Dietmar, i cili ende punon për kompaninë e sigurimeve, u bë një tifoz i njujorkezëve, “Ata janë çuditërisht elastikë, nuk kanë frikë nga asgjë…Unë kam mësuar t’i dua”.

Pandemia e konfirmoi këtë, “Ishte një qytet fantazmë dhe tani shumë jemi rikuperuar. Sepse qyteti tha,’ Ne nuk do t’i lejojmë ata të na shkatërrojnë’”.

Ai luftoi vetë me coronavirusin. Duke qenë diabetik, ai filloi të hante shëndetshëm dhe të shëtiste pesë kilometra në ditë. Ai së fundi humbi 23 kilogramë. /Telegrafi/

Read Previous

Real Madridi kërkon yllin e Juventusit

Read Next

​Rritet numri i lajmeve të rreme kundër vaksinimit