Historike/ Publikohen pamjet e shpëtimit të mijërave të burgosurve hebrenj nga një tren nazist

Pamjet e rralla të shpëtimit të mijëra të burgosurve hebrenj nga një tren nazist  u zbuluan dhe u publikuan nga studiuesi dhe autori Mattheë Rosell, dhe një numër i të mbijetuarve të Holokaustit.

Sipas Times of Israel, megjithëse ka shumë fotografi të lirimit të të burgosurve në të ashtuquajturin tren Farsleben më 13 prill 1945, kjo është hera e parë që shohim pamjet e burrave të rraskapitur, të dobët, gra dhe fëmijë, pas shpëtimit nga ushtarët amerikanë.

Rozelle, e cila në vitin 2016 botoi një libër për ngjarjen relativisht historike të quajtur A Train Near Magdeburg, gjeti videon në arkivat e SHBA-së dhe e postoi në YouTube, së bashku me informacionin që gjeti për të.

Siç raportojnë mediat izraelite, pamjet tregojnë të burgosurit e kampit të përqendrimit Bergen-Belsen të ngritur nga regjimi nazist midis fshatit Belsen dhe qytetit të Bergenit në Saksoninë e Ulët, raporton abcnews.al.

Vlerësohet se më shumë se 70,000 njerëz vdiqën në të, duke përfshirë të burgosurit e luftës sovjetike. Mediat në Izrael arritën të lokalizojnë disa nga pasagjerët e trenit që tani jetojnë në Izrael.

90-vjeçari Yaakov Barzilai e njohu veten në filmim në moshën 12-vjeçare, së bashku me nënën dhe motrën e tij.

Ai tha për Channel 12 se megjithëse kishte parë më parë foto të panumërta të trenit Farsleben nga ushtarët amerikanë, kjo është hera e parë që ai ka mundur të gjejë veten ose ndonjë nga anëtarët e familjes së tij. 82-vjeçarja Miriam Muller.ai ishte vetëm 4 vjeç kur u shpëtua nga treni.

Doula Cogan , e cila ishte gjithashtu në tren, e njohu babanë e saj mes të burgosurve.

“Ishim përballë vdekjes. Dhe befas e sheh veten të shpëtuar nga vdekja. Nuk mund ta besoj se është kapur ky moment”.

Më 7 prill 1945, rojet e burgut nazist në Bergen-Belsen vendosën 2500 të burgosur hebrenj në një tren për t’u transportuar në kampin e përqendrimit Theresienstadt. Më 13 prill, megjithatë, treni u detyrua të ndalojë pranë qytetit të Farsleben për shkak të bombardimeve në zonë.

Disa të burgosur arritën të arratiseshin dhe të kërkonin ndihmë nga ushtarët amerikanë të Divizionit të 30-të të Ushtrisë Amerikane, të cilët nxituan për të çliruar të burgosurit e mbetur të bllokuar në vagona, raporton abcnews.al

Komandanti amerikan George Gross, i cili ishte në vendngjarje, tha: “Ata ishin të gjithë kockë e lëkurë dhe të sëmurë. Por kur na panë filluan të qeshin të gëzuar. Por nuk po dëgjonim tamam të qeshura, por më shumë një ndjenjë lehtësimi, të pakuptimtë, gati histerik”.

Videoja e postuar në YouTube përfshin edhe pamjet e takimit të ushtarëve amerikanë, rusë dhe britanikë në brigjet e lumit Elba pas çlirimit të Magdeburgut. /abcnews.al

Read Previous

Pasurohet lista e aseteve të trashëgimisë kulturore, 13 asete shtesë, tash në mbrojtje të përhershme

Read Next

FFK njofton se kur do të fillojnë të gjitha ligat në futbollin kosovar