• 1 July, 2022

Dyshohet për rreth 320 të vdekur në sulmin me armë në Etiopi

Numri i dyshuar i vdekjeve në një sulm nga persona të armatosur në rajonin perëndimor të Oromisë në Etiopi është rritur. Dëshmitë e reja të dëshmitarëve sugjerojnë se midis 260 dhe 320 civilë u vranë të shtunën.

Kryeministri i vendit, Abiy Ahmed, ka dënuar ato që ai i përshkroi si “akte të tmerrshme” në Oromia, por nuk ka dhënë asnjë detaj për dhunën.

Oromia, shtëpia e grupit etnik më të madh të Etiopisë, Oromos, si dhe njerëzve nga komunitetet e tjera, ka përjetuar trazira për shumë vite. Abiy është një Oromo, i pari që është në krye të qeverisë së Etiopisë, por disa Oromo besojnë se ai ka tradhtuar interesat e komunitetit.

Etiopia po përjeton tensione të përhapura etnike në disa rajone, shumica e tyre për probleme historike dhe tensione politike. Populli Amhara, grupi i dytë etnik më i madh në mesin e më shumë se 110 milionë njerëzve në Etiopi, janë shënjestruar shpesh në rajone si Oromia./AnabelMedia/

Read Previous

Solstici i verës: Çfarë sjell në shenjën tënde?

Read Next

Vjen reagimi nga Gjermania pas Marrëveshjes së arritur për Energjinë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë