Shtëpia e familjes Qerkezi, dëshmia më prekëse e krimeve serbe, sot 23 vjet nga sulmi barbar

Shtëpia e familjes Qerkezi, dëshmia më prekëse e krimeve serbe, sot 23 vjet nga sulmi barbar

Sot janĂ« bĂ«rĂ« 23 vjet prej kur forcat serbe hynĂ« me dhunĂ« nĂ« shtĂ«pinĂ« e Ferdonije Qerkezit dhe i morĂ«n burrin e katĂ«r djemtĂ« e saj, pĂ«r tĂ« mos i parĂ« mĂ« kurrĂ« tĂ« gjallĂ«.…

Kabinat e telefonave ende shfrytëzohen nga qytetarët

Kabinat e telefonave ende shfrytëzohen nga qytetarët

Kabinat e telefonave tĂ« vendosura nĂ«pĂ«r qytet dhe nĂ« postĂ«n kryesore tĂ« GjakovĂ«s edhe pas trendit tĂ« shfrytĂ«zimit tĂ« telefonave tĂ« mençur ende pĂ«rdoren ndonĂ«se jo shumĂ«. Interesimi i qyetarĂ«ve pĂ«r pĂ«rdorimin e tyre ka…

Moti për ditët e fundit të marsit

Moti për ditët e fundit të marsit

GjatĂ« kĂ«saj jave pritet mot me re dhe kohĂ« pas kohe me diell. Reshjet e shiut do tĂ« mbizotĂ«rojnĂ« tĂ« hĂ«nĂ«n, e temperatura do variojĂ« nga 3 deri nĂ« 14 gradĂ«. NdĂ«rsa tĂ« martĂ«n 5…

1.617 gjoba trafiku gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë

1.617 gjoba trafiku gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë

1 mijĂ« e 617 gjoba trafiku janĂ« shqiptuar nĂ« 24 orĂ«t e fundit nĂ« vendin tonĂ«. GjatĂ« kĂ«saj periudhe kanĂ« ndodhur edhe 23 aksidente me tĂ« lĂ«nduar dhe 27 me dĂ«me materiale. NĂ« 24 orĂ«t…

Osmani takoi Emirin e Katarit: Jemi të përkushtuar të thellojmë raportet ndërshtetërore

Osmani takoi Emirin e Katarit: Jemi të përkushtuar të thellojmë raportet ndërshtetërore

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani e ka takuar Emirin e Shtetit tĂ« Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani gjatĂ« vizitĂ«s zyrtare nĂ« Doha tĂ« Katarit. Osmani e falĂ«nderoi Emirin pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet e shkĂ«lqyera nĂ«…

Më 27 mars vdiq Tiepolo, njëri nga gjenitë e pikturës klasike

Më 27 mars vdiq Tiepolo, njëri nga gjenitë e pikturës klasike

Muaji mars solli nĂ« jetĂ« shumĂ« artistĂ« tĂ« mĂ«dhenj qĂ« mahnitĂ«n botĂ«n me talentin e tyre. Giovanni Battista Tiepolo Ă«shtĂ« njĂ«ri nga ta. Tiepolo lindi dhe vdiq nĂ« muajin mars. Ai ishte piktor Italian nga…

Këto gjëra ndoshta nuk i dinit për trupin tuaj

Këto gjëra ndoshta nuk i dinit për trupin tuaj

Trupi Ă«shtĂ« njĂ« “tempull” i mahnitshĂ«m, Ă«shtĂ« e vetmja “shtĂ«pi” e pĂ«rhershme e çdo kujtimi dhe pĂ«rjetimi jetĂ«sor. PavarĂ«sisht shumĂ« informacioneve pĂ«r trupin qĂ« mund tĂ« kemi mĂ«suar ose kuptuar gjatĂ« jetĂ«s, mĂ« poshtĂ« janĂ«…

Si të japësh ndihmën e shpejtë nëse dikush ka kriza të epilepsisë

Si të japësh ndihmën e shpejtë nëse dikush ka kriza të epilepsisë

Epilepsia Ă«shtĂ« njĂ« gjendje neurologjike qĂ« shkakton kriza tĂ« paprovokuara, tĂ« pĂ«rsĂ«ritura. MjekĂ«t e diagnostikojnĂ« epilepsinĂ« kur ndodhin dy ose mĂ« shumĂ« kriza pa ndonjĂ« shkak tĂ« identifikueshĂ«m. Cilat janĂ« simptomat e epilepsisĂ«? Krizat janĂ«…

Reuters e përgënjeshtron Rusinë e cila po propagandon me fotografi për luftën në Kosovë

Reuters e përgënjeshtron Rusinë e cila po propagandon me fotografi për luftën në Kosovë

NjĂ« ekip i Kontrollit tĂ« Fakteve nĂ« agjencinĂ« ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« lajmeve, Reuters e ka pĂ«rgĂ«njeshtruar Misionin e pĂ«rhershĂ«m tĂ« RusisĂ« nĂ« OrganizatĂ«n pĂ«r Siguri dhe BashkĂ«punim nĂ« EuropĂ« (OSBE), i cili kishte publikuar njĂ« fotografi nga lufta…