• 11 August, 2022
  1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Kurti: Ky ishte vit i shpresës, kemi të arritura në sundim të ligjit dhe rritje ekonomike

Kurti: Ky ishte vit i shpresës, kemi të arritura në sundim të ligjit dhe rritje ekonomike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas miratimit të buxhetit në mbledhjen e Qeverisë për vitin 2022, ka thënë se ky vit ka qenë një vit me shumë shpresë dhe optizimizëm që ka rezultuar me të…

Qeveria ndan 40 milionë euro për financime në Trepçë e Telekom

Qeveria ndan 40 milionë euro për financime në Trepçë e Telekom

Qeveria e Kosovës ka miratuar këtë të premte buxhetin për vitin 2022 në vlerë prej 2 miliardë e 748 milionë euro. Me buxhetin e ri, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se janë ndarë 40…

Sot pritet të miratohet Projektligji për buxhetin e vitit 2022

Sot pritet të miratohet Projektligji për buxhetin e vitit 2022

Kryeministri i vendit, Albin Kurti tha se sot në orët e pasdites pritet të mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, në të cilën do të miratohet Projektligji për buxhetin e vitit 2022. Kurti në një…

Murati: Me mbështetje prej 100 eurove, jemi në linjë me shtetet më të zhvilluara se ne

Murati: Me mbështetje prej 100 eurove, jemi në linjë me shtetet më të zhvilluara se ne

Në një konferencë drejtuar mediave ministri i Financave, Hekuran Murati tha se : “Qeveria është me qytetarët në këto kohë të vështira, e sidomos me ata që kanë më së shumti nevojë. Me pakon e…

​Interesi dhe politika monetare e Bankës Qendrore Evropiane mbeten të pandryshuara

​Interesi dhe politika monetare e Bankës Qendrore Evropiane mbeten të pandryshuara

Banka Qendrore Evropiane (BQE) vendosi sot të mbajë në të njëjtin nivel normat e interesit dhe programin e stimulimit të pandemisë, pavarësisht presioneve aktuale të inflacionit, raporton agjencia AP. Vendimi nëse dhe si do t’i…

​Iniciohet debat parlamentar në Kuvend për ngritjen e çmimeve të produkteve elementare

​Iniciohet debat parlamentar në Kuvend për ngritjen e çmimeve të produkteve elementare

Grupi parlamentar i AAK-së ka iniciuar debatin parlamentar në Kuvend për ngritjen e çmimeve të produkteve elementare. Shefi i Grupit Parlamentare të AAK-së, Besnik Tahiri në një konferencë për medie, tha se ngritja e çmimeve…

Masat e reja të Qeverisë për përkrahjen e prodhuesve vendor, reagojnë Odat Ekonomike

Masat e reja të Qeverisë për përkrahjen e prodhuesve vendor, reagojnë Odat Ekonomike

Klubi i Prodhuesve të Kosovës, Oda Ekonomike Amerikane, Oda Ekonomike e Kosovës, Oda e Afarizmit, kanë mirëpritur ndërmarrjen e masës 2.1 – Subvencionimi i Kredive Investive – dhe masës 2.4 – Mbështetje e eksportit- të…

Murati rreth rritjes së çmimeve: Inspektorati i Tregut dhe Autoriteti i Konkurrencës të merren me këtë çështje

Murati rreth rritjes së çmimeve: Inspektorati i Tregut dhe Autoriteti i Konkurrencës të merren me këtë çështje

Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati në konferencën e përbashkët me kryeministrin Albin Kurti dhe prodhuesit vendor, ka folur edhe për rritjen e çmimeve në vend. Murati ka thënë se me çështjen e rritjeve…

Kurti: Ekonomia e vendit tonë asnjëherë nuk ka përjetuar një rritje si këtë vit

Kurti: Ekonomia e vendit tonë asnjëherë nuk ka përjetuar një rritje si këtë vit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një konferencë për media ka thënë se kanë përgatitur një sërë masash në kuadër të pakos së ringjalljes ekonomike. Kurti ka thënë se ekonomia e vendit tonë asnjëherë nuk…

​Mbi 150 milionë euro pritet të kushtojë rruga Prizren-Tetovë

​Mbi 150 milionë euro pritet të kushtojë rruga Prizren-Tetovë

Ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë pritet të kushtojë mbi 150 milionë euro. Pas vendimit qeveritar për formimin e komisionit për vlerësimin e fizibilitetit për këtë rrugë, ministri i Mjedisit Liburn Aliu tha se deri më tani…