• 1 July, 2022
  1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

​Kurti: Strategjia e re e BERZh-it për Kosovën përshpejton ringjalljen ekonomike

​Kurti: Strategjia e re e BERZh-it për Kosovën përshpejton ringjalljen ekonomike

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, priti në takim delegacionin nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim…

Si të aplikoni për të marrë paratë nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike?

Si të aplikoni për të marrë paratë nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike?

Administrata Tatimore e Kosovës ka bërë të ditur se si qytetarët mund të aplikojnë për të marrë paratë nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike dhe vendimet e Ministrisë së Financave. Subvencionet do të bëhen sipas masave:…

100 euro për tre muaj punëtorëve që kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi

100 euro për tre muaj punëtorëve që kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se deri më sot për masat 1.1, 1.2 dhe 1.3 që burojnë nga Pakoja për Ringjalljen Ekonomike lidhur me formalizimin e tregut të punës, 2500…

​Guvernatori i BQK-së: Sivjet rritja ekonomike 6.6 %

​Guvernatori i BQK-së: Sivjet rritja ekonomike 6.6 %

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti bën të ditur se parashikimet e BQK-së për këtë vit janë që norma e rritjes ekonomike për sivjet të jetë 6.6 përqind. Derisa thotë se lehtësimi i…

Rizvanolli: Nuk mund të vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston totale

Rizvanolli: Nuk mund të vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston totale

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli në një konferencë për media ka dhënë detaje mbi projektin e ndërtimit të infrastrukturës së gazit natyror. Rizvanolli para gazetarëve u shpreh se nuk bëhet fjalë për gazin amerikan apo…

Kosova vendi më i lirë për të jetuar, ndërsa Zvicra më e shtrenjta në Evropë

Kosova vendi më i lirë për të jetuar, ndërsa Zvicra më e shtrenjta në Evropë

Baza e të dhënave të Statistikave Botërore “Numbeo” ka publikuar raporte të përditësuara mbi koston e jetesës në vendet e botës, në lidhje me çmimet mesatare të artikujve ushqimorë dhe shërbimeve të tjera që paguajnë…

​KEDS investon miliona euro në digjitalizimin e nënstacioneve, shkak përmirësimi i shërbimeve

​KEDS investon miliona euro në digjitalizimin e nënstacioneve, shkak përmirësimi i shërbimeve

Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) përmes investimeve milionëshe që po bënë në digjitalizimin dhe modernizimin e nënstacioneve në Kosovën , po synon që të rrisë cilësinë dhe qëndrueshmërinë e shërbimeve…

Hajdari: Për gjashtë muaj mbi 230 milionë euro investime të huaja në Kosovë

Hajdari: Për gjashtë muaj mbi 230 milionë euro investime të huaja në Kosovë

Brenda gjashtë muajve të parë të vitit 2021 janë realizuar 230.1 milionë euro investime të huaja direkte, kështu njofton ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari, duke shtuar se kjo përbën vlerën më të lartë…

Bashkimi Evropian zgjat sanksionet ekonomike ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian zgjat sanksionet ekonomike ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian ka vendosur të zgjasë sanksionet ndaj Rusisë edhe për gjashtë muaj të tjerë, me arsyetimin se destabilizon Ukrainën. Këshilli Evropian njoftoi se ka vendosur të zgjaste sanksionet kundër Rusisë deri më 15 mars…

Vreshtarët ankohen për çmimin për kilogram rrushi: I ulët, nuk mbulojmë as shpenzimet

Vreshtarët ankohen për çmimin për kilogram rrushi: I ulët, nuk mbulojmë as shpenzimet

Çmimi prej 26 centësh për kilogram rrushi nga vreshtarët e Rahovecit po konsiderohet si tejet i ulët dhe që nuk mbulon as koston e shpenzimeve që kanë pasur gjatë punës në vreshta. Rahovecianët që merren…