A mundet Gjermania ta rregullojë ekonominë e saj?

Gloom ka zëvendësuar lehtësimin si ndjenja kryesore për Gjermaninë midis ekonomistëve. Ekspertët po paralajmërojnë për një rënie tjetër në ekonominë më të madhe të Evropës, pavarësisht se ajo doli nga kriza energjetike e dimrit të kaluar në një gjendje më të mirë se ç’duhej fillimisht.

Problemet strukturore të kahershme, nga plakja e popullsisë deri te infrastruktura e shkatërruar, janë rënduar nga lufta në Ukrainë, rritja e normave të interesit dhe lëkundjet e tregtisë globale.

FMN dhe OECD presin që Gjermania të jetë ekonomia kryesore me performancën më të keqe në botë këtë vit. Gazeta tabloidi më i shitur i vendit, Bild Zeitung, së fundmi ngriti alarmin, duke deklaruar: “Ndihmë, ekonomia jonë po shembet” ndërsa i bëri thirrje kancelarit Olaf Scholz të marrë masa.

Pse Gjermania po ecën kaq keq?

Ekonomia e katërt më e madhe në botë ngeci në tre muajt deri në qershor, pasi u tkurr në dy tremujorët e mëparshëm – duke mos performuar më mirë të gjithë rivalët e saj të mëdhenj.

Një arsye e madhe është rënia globale e prodhimit, e cila godet Gjermaninë në mënyrë disproporcionale të rëndë pasi sektori kontribuon me një të pestën e prodhimit të tij të përgjithshëm – një nivel i ngjashëm me Japoninë, por pothuajse dyfishi i atij të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe.

Oliver Holtemöller, kreu i makroekonomisë në Institutin për Kërkime Ekonomike Halle, tha se çmimet më të larta të energjisë dhe tensionet tregtare të shkaktuara nga pushtimi në shkallë të plotë të Rusisë kanë pasur një ndikim akut në sektor. Kostoja më e lartë e kapitalit dhe mungesa e punëtorëve të kualifikuar gjithashtu e kanë vënë atë “nën presion të madh”, shtoi ai.

Çmimet gjermane të gazit dhe energjisë elektrike janë tërhequr që nga viti i kaluar. Por ato mbeten më të larta se në shumë vende joevropiane dhe prodhimi në sektorët industrialë me energji intensive të Gjermanisë, si kimikatet, qelqi dhe letra, është ulur 17 për qind që nga fillimi i vitit të kaluar, duke sugjeruar humbje të përhershme.

“Perspektiva për industrinë gjermane është e zymtë”, tha Franziska Palmas, ekonomiste e lartë në konsulentët Capital Economics.

Duke shtuar shqetësimet e vendit, fuqia e tij tradicionale në prodhimin e makinave është nën kërcënim, pasi markat e saj të mëdha po humbasin pjesën e tregut ndaj rivalëve më të lirë kinezë në sektorin e automjeteve elektrike me rritje të shpejtë.

“Mallrat kryesore të eksportit të vendit – makinat – po kontestohen gjithnjë e më shumë”, tha Martin Wolburg, ekonomist i lartë në Generali Investments Europe.

Analistët e anketuar këtë muaj nga Consensus Economics parashikuan se produkti i brendshëm bruto gjerman do të tkurret 0.35 për qind këtë vit – një ndryshim nga rritja e lehtë që ata parashikuan tre muaj më parë. Ata gjithashtu ulën parashikimin e tyre të rritjes për vitin 2024 në 0.86 për qind, nga 1.4 për qind që prisnin në fillim të vitit.

Sa kohë ka qenë duke mos performuar?

Gjermania u rikthye më shpejt nga kriza financiare e vitit 2008 sesa pjesa tjetër e eurozonës, pasi tregtia globale u rrit dhe anëtarët jugorë të bllokut u përballën me krizat bankare dhe të borxhit sovran.

Por udhëheqësi që atëherë është bërë i prapambetur. PBB-ja gjermane ka rënë mbi nivelet e para-pandemisë vetëm në qershor, ndërsa eurozona ishte 2.6 për qind mbi atë nivel.

“Nëse e hiqni krizën e koronavirusit, performanca e dobët filloi në vitin 2017, kështu që çështjet strukturore kanë qenë atje për një kohë tani”, tha Jörg Krämer, kryeekonomist në huadhënësin gjerman Commerzbank.

Konkurrueshmëria e vendit është gërryer vazhdimisht nga rritja e kostove të punës, taksat e larta, burokracia mbytëse dhe mungesa e dixhitalizimit në shërbimet publike, thanë ekspertët. Kjo theksohet nga rrëshqitja e Gjermanisë në renditjen e konkurrencës së shkollës së biznesit IMD në vendin e 22-të nga 64 vendet kryesore – nga të qenit në top 10 një dekadë më parë.

“Avantazhi që Gjermania ndërtoi në 10 vitet e para të euros është gërryer kryesisht pasi kostot gjermane të punës për njësi u rritën më shpejt se në pjesën tjetër të zonës së euros dhe kostot e punës në zinxhirët e furnizimit të Evropës Lindore të Gjermanisë kanë konverguar me perëndimin”, tha Christian Schulz, zëvendëskryekonomist evropian në bankën amerikane Citi.

Instituti ZEW kohët e fundit e cilësoi Gjermaninë “një vend me taksa të larta për investime”, duke vënë në dukje se norma e saj tatimore efektive mbi fitimet e kompanisë prej 28.8 për qind ishte shumë më e lartë se mesatarja e BE-së prej 18.8 për qind vitin e kaluar.

Çfarë po bën qeveria për këtë?

Kur Scholz u pyet për këtë në një intervistë televizive në ZDF në fillim të këtij muaji, kancelarja tha se qeveria po vendoste “një ritëm të jashtëzakonshëm” me shumë projekte “konkretisht të afërt” për të përshpejtuar kalimin në energjinë e rinovueshme dhe për të rritur ofertën e punës.

Ai gjithashtu përshëndeti sesi prodhuesit e çipave Intel dhe Taiwan Semiconductor Manufacturing Company planifikojnë të ndërtojnë fabrika të mëdha në Gjermani – megjithëse këto u siguruan vetëm falë rreth 15 miliardë euro subvencione.

Shumica e ekonomistëve mendojnë se Berlini është duke shkuar në drejtimin e duhur duke u përpjekur të trajtojë çështje strukturore në vend që të sigurojë një stimul fiskal afatshkurtër.

“Qeveria tashmë po trajton disa çështje kyçe”, tha Holger Schmieding, kryeekonomist në bankën gjermane Berenberg, duke përmendur ligjet e planifikuara për të thjeshtuar miratimin e planifikimit për investimet prioritare dhe për të tërhequr më shumë punëtorë të kualifikuar nga jashtë.

Por koalicioni qeverisës trepalësh i Scholz-it është penguar gjithashtu nga grindjet e brendshme, më së fundmi kur ministri i familjes së Gjelbër këtë muaj vuri veton ndaj një propozimi të ministrit liberal të financave, Christian Lindner, që synonte të nxiste rritjen duke u dhënë kompanive disa miliardë euro në vit lehtësim tatimor.

A ka ndonjë shpresë për një rikthim?

Pavarësisht gjithë zymtësisë, disa ekonomistë mendojnë se Gjermania nuk do të vazhdojë të ketë performancë të ulët për një kohë të gjatë, duke vënë bast se vështirësitë e saj ciklike do të lehtësohen pasi çmimet e energjisë zvogëlohen dhe eksportet drejt Kinës rimëkëmben.

Shpenzimet e konsumatorit mund të rimëkëmben pasi pagat gjermane rriten më shumë se 5 për qind, ndërsa inflacioni parashikohet të përgjysmohet në 3 për qind vitin e ardhshëm.

Disa besojnë se problemet aktuale ekonomike do ta detyrojnë qeverinë të merret me reformat e vështira të tregut të punës dhe ofertës që mund të hapin një epokë të re të performancës së mirë, siç bëri në vitet 1990. /Albanianpost.com

Read Previous

“Arbitrat duhet të fillojnë të bëjnë intervista”, Bruno godet VAR-in për mosdhënien e penalltisë

Read Next

Evropa ende nuk mund të përballojë një fluks emigrantësh