• 11 August, 2022

119 ditë luftë në Ukrainë

*

Ushtria e Ukrainës tha se filloi sulmet ajrore në ishullin Zmiinyi, i njohur gjithashtu si Ishulli i Gjarpërinjve, duke shkaktuar “humbje të konsiderueshme” për forcat ruse.

*

Situata ushtarake për mbrojtësit e Ukrainës në Donbasin lindor është “jashtëzakonisht e vështirë”, janë shprehur zyrtarët. Janë 568 civilë që mendohet se janë të strehuar në fabrikën kimike Azot të Sievierodonetsk, ndërsa sulmet ruse intensifikohen në një përpjekje për të kapur Sievierodonetsk dhe Lysychansk. Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit të Luhansk, tha se Lysychansk po bombardohej “në masë”.

*

Të paktën 15 civilë u vranë në rajonin e Kharkiv të Ukrainës nga bombardimet ruse ditën e martë.

*

Mobilizimi masiv është “duke ndodhur” në Rusi me Kremlinin që ka rekrutuar njerëz në rajonet më të varfra për të luftuar në Ukrainë, sipas zyrtarëve perëndimorë. Zyrtarët thanë gjithashtu se diskutohej më shumë për shëndetin e Vladimir Putin dhe “se kishte shumë spekulime” se kush do ta zëvendësonte atë në Rusi. Megjithatë, nuk duket të ketë një “kërcënim të menjëhershëm” për pozicionin e presidentit rus nga elita apo popullata e përgjithshme, thanë ata.

*

Një zjarr shpërtheu pasi forcat ukrainase dyshohet se sulmuan platformat e naftës në Detin e Zi në brigjet e Krimesë. Tre persona u plagosën dhe shtatë persona raportohet se janë ende të zhdukur. Udhëheqësi i mbështetur nga Rusia i Krimesë së aneksuar, Sergei Aksyonov, fajësoi Kievin për sulmin.

*

Turqia duhet të jetë e kujdesshme për dërgimin e më shumë armëve në Ukrainë, tha kreu i agjencisë turke të prodhimit të armëve. Vërejtjet e Ismail Demirit për Wall Street Journal tregojnë se si Ankaraja po luan gjithnjë e më shumë në të dyja anët e luftës. Dronët e prodhimit turk kanë luajtur një rol kritik në mbrojtjen e Kievit.

*

Delegacioni ushtarak i Turqisë do të udhëtojë në Rusi këtë javë për të diskutuar një korridor të mundshëm detar të sigurt në Detin e Zi për të eksportuar grurin ukrainas, sipas burimeve të presidencës turke. Një takim midis Turqisë, Ukrainës, Rusisë dhe Kombeve të Bashkuara do të mbahet në Stamboll në javët e ardhshme.

*

Vendet evropiane janë të bashkuara në mbështetjen e tyre për t’i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, tha ministri i punëve të jashtme të Luksemburgut. 

Burimi: The Guardian

Read Previous

Inflacioni në Britaninë e Madhe arrin nivelin më të lartë në 4 dekada

Read Next

Tërmeti i fuqishëm në Afganistan, mbi 250 viktima