Zbulohen varreza fëmijësh, gjatë instalimit të një tubacioni gazi

Punëtorët peruanë zbuluan tetë tufa me sende funerali që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra gjatë instalimit të një tubacioni gazi në kryeqytetin Lima. Sipas arkeologëve vendi ka të ngjarë të ketë qenë një varrezë fëmijësh, të cilët vdiqën nga anemia e rëndë si rezultat i një ngjarje klimatike që kishte goditur bujqësinë lokale.

Gjashtë nga tufat e gjetura rreth 100 metra nga një zbulim i mëparshëm i 28 varreve,  u përkisnin fëmijëve dhe dy të rriturve, thanë arkeologët.

Sipas tyre, ata besohet të jenë midis 1,100 dhe 800 vjeç, gjë që do t’i lidhte me kulturat para-Inca Ychma dhe Chancay që u zhvilluan në atë që tani është Peruja veriore dhe përgjatë vijës bregdetare të saj qendrore.

E njohur për tërheqjen piktoreske të Inkave në majë të malit, në Machu Picchu, i cili tërheq miliona turistë çdo vit, Peruja ishte shtëpia e kulturave të ndryshme parahispanike që lulëzuan në shekujt përpara se perandoria e Inkave të vinte në pushtet./A2news/

Read Previous

FSK realizon garën tradicionale “Ujku Garues”

Read Next

700 vdekje nga ilaçet këtë vit në Zvicër