Shefi i CIA-s alarmon Kongresin: Pa ndihmë ushtarake Ukraina mund të qëndroj vetëm deri në fund të vitit

(Graeme Sloan/Sipa USA/AP)

Drejtori i CIA-s, Bill Burns, paralajmëroi të enjten se nëse SHBA-ja nuk dërgon më shumë mbështetje ushtarake, Ukraina mund të “humbasë” luftën kundër Rusisë deri në fund të vitit.

Komentet e tij shënojnë një nga paralajmërimet më të forta deri më tani nga administrata Biden për rrezikun në Ukrainë, ndërsa Kongresi debaton nëse do të miratojë një paketë ndihme të vonuar prej kohësh për Kievin.

Vetëm një muaj më parë, Burns kishte paralajmëruar në dëshminë para Komitetit të Inteligjencës së Senatit se nëse Kongresi nuk lëviz për të autorizuar mbështetje shtesë – e penguar prej kohësh nga opozita konservatore në Dhomën e Përfaqësuesve –“Ukraina ka të ngjarë të humbasë terren dhe ndoshta terren të rëndësishëm në 2024 .”

“Me nxitjen që do të vinte nga ndihma ushtarake, praktikisht dhe psikologjikisht, unë mendoj se ukrainasit janë plotësisht të aftë të mbajnë veten deri në vitin 2024”, tha Burns.

“Pa ndihmë shtesë, fotografia është shumë më e tmerrshme,” vazhdoi ai.

“Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit mund të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën ta vendosin Putinin në një pozicion ku ai mund të diktojë kushtet e një zgjidhjeje politike”. /GazetaSinjali/

Read Previous

Allegri ‘godet’ strategjinë e transferimeve të Juventusit

Read Next

OBSH: Rreziku i përhapjes së gripit të shpendëve te njerëzit është shqetësim i madh