Rikthehet në origjinë, shpërthen koronavirusi në Kinë: Pse po ndodh tani?

Për të dytën ditë radhazi, Kina ka shënuar një rritje shpërthyese të infeksioneve me coronavirus.

Qyteti jugor kinez i Guangzhou po krijon spitale të improvizuara dhe vende karantine me kapacitet për gati 250 mijë shtretër për infeksionet COVID-19, thanë zyrtarët të enjten, pasi rastet në të gjithë vendin arritën nivelin e tyre më të lartë që nga prilli.

Tashmë pamjet e para janë shfaqur në rrjetet sociale të ndërtimit të një qendre karantine për 80 mijë persona.

Guangzhou, një qendër prodhimi dhe me 19 milionë banorë, aktualisht po lufton me shpërthimin më të madh, më të fundit të Kinës, me infeksione të reja ditore të COVID-19 që rriten në 8,761 dhe ngre shqetësime se po arrin një shkallë që përputhet me shpërthimin e Shangait në fillim të këtij viti.

Një zyrtar i Guangzhou tha në një konferencë shtypi të enjten se qyteti po përshpejtonte ndërtimin e spitaleve të improvizuara dhe vendeve të izolimit, me plane për të ndërtuar hapësirë për 246,407 shtretër.

“Është më mirë të jesh i përgatitur, edhe nëse ato mbeten të papërdorura”, tha Wang Baosen, zyrtari, duke thënë se situata në qytet ishte në një fazë kritike.

Në kulmin e shpërthimit të Shangait në prill, i cili përfshinte një bllokim dy-mujor, qyteti numëronte më shumë se 300 mijë shtretër. /Telegrafi/

Read Previous

Moti ne Gjakovë – Parashikimi për 7 ditë

Read Next

Irani fiton në frymën e fundit kundër Uellsit, i shënon dy gola në shtesë