Meta nis raundin e fundit të pushimeve masive nga puna

Meta nisi kryerjen e grupit të fundit të një raundi tre-pjesësh të pushimeve nga puna, si pjesë e një plani të shpallur në mars për të eliminuar 10 mijë role.

Në fillim të këtij viti Meta u bë kompania e parë e madhe e teknologjisë që njoftoi një raund të dytë pushimesh masive nga puna, pasi u tregoi më shumë se 11 mijë punonjësve derën në vjeshtë.

Shkurtimet sollën numrin e punonjësve të kompanisë në vendin ku ishte rreth mesit të vitit 2021, pas një zbavitjeje punësimi që dyfishoi fuqinë e saj punëtore që nga viti 2020.

Disa punonjës që punojnë në ekipe të tilla si marketingu, rekrutimi, inxhinieria dhe komunikimi i korporatave shkuan në LinkedIn për të njoftuar se ishin pushuar nga puna.

Aksionet e Meta-s u rritën me 0.5 për qind në një treg gjerësisht më të dobët.

Po ashtu janë dyfishuar në vlerë këtë vit dhe janë ndër performuesit më të mirë në indeksin S&P 500, falë përpjekjeve për uljen e kostove dhe fokusit të kompanisë në inteligjencën artificiale.

Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv, tha në mars se pjesa më e madhe e pushimeve nga puna në raundin e dytë të kompanisë do të ndodhin në tre momente gjatë disa muajve, kryesisht duke përfunduar në maj.

Disa raunde më të vogla mund të vazhdojnë pas kësaj, tha ai.

Shkurtimet kanë goditur më së shumti rolet jo-inxhinierike, duke përforcuar primatin e atyre që shkruajnë kodin në Meta.

Zuckerberg u zotua në mars të ristrukturojë ekipet e biznesit “në mënyrë thelbësore” dhe të kthehet në një raport më optimal të inxhinierëve me rolet e tjera.

Edhe midis shkurtimeve që synonin posaçërisht ekipet e teknologjisë, kompania eliminoi rolet jo-inxhinierike si dizajni i përmbajtjes dhe hulumtimi i përvojës së përdoruesit.

Kompania e mediave sociale tha se shkurtimet e fundit ka të ngjarë të prekin rreth 490 punonjës në selinë e saj ndërkombëtare në Dublin, ose pothuajse 20 për qind të fuqisë së saj punëtore irlandeze.

Pushimet e Meta-s pasuan muaj të tërë të rritjes së të ardhurave në rënie mes inflacionit të lartë dhe një tërheqjeje të reklamave digjitale nga bumi pandemik i tregtisë elektronike.

Kompania gjithashtu ka derdhur miliarda dollarë në njësinë e saj të Reality Labs të orientuar nga metaverset, e cila humbi 13.7 miliardë dollarë në vitin 2022, dhe një projekt për të formuar infrastrukturën e saj për të mbështetur punën e inteligjencës artificiale. /Albanianpost.com

Read Previous

VIDEO/ Polici rreh brutalisht një të pastrehë në SHBA

Read Next

“Luftërat e çipave me Kinën rrezikojnë dëm të madh për teknologjinë amerikane”