Lufta në Ukrainë, arsyeja kryesore e dobësimit të ekonomisë gjermane

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është arsyeja kryesore që e problemeve ekonomike të Gjermanisë gjatë dimrit, sipas një zëdhënësi të ministrisë së ekonomisë gjermane.

Përmes një konference për shtyp, zëdhënësi gjerman tha se megjithëse recesioni ishte një çështje serioze, nuk ishte e nevojshme të rivlerësohej situata ekonomike në Gjermani, sepse zhvillimi i përgjithshëm i konsumatorëve ishte pozitiv.

Prodhimi i Brendshëm Bruto ra me 0.3% në tremujorin e parë të vitit kur u rregullua për efektet e çmimeve dhe kalendarit, pas një rënie prej 0.5% në tremujorin e katërt të 2022.

/abcnews.al

Read Previous

Situata e tensionuar në veri, flet ministri Krasniqi: Qytetarët nuk mund të mbeten pa komuna

Read Next

Parashikimi i motit për sot: Diell, shi e shkarkime rrufesh