• 5 October, 2022

Ikona e kinematografisë, Sophia Loren feston sot 88 vjetorin e lindjes

Sophia Loren lindi më 20 shtator 1934 në Romë, Itali. Është një aktore e filmit dhe teatrit dhe fituese e çmimit Oskar.

Në 1962, ajo fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për rolin e saj në “Dy Gratë”, duke u bërë kështu aktorja e parë që fitoi një Çmimi Akademie për një performancë jo-anglisht-folëse. Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA.

Filmat e saj të tjerë janë: Krenaria dhe Pasioni (1957), Lundër e banuar (1958), El DC (1961), Rënia e Perandorisë Romake (1964), Njeriu i La Mancha (1972), Cassandra (1976), interpretojnë -à-Porter (1994), Burrat Grumpier të Vjetër (1995), dhe “Nëntë” (2009).

Në 1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI’s 100. Nga 100 Yjet si një nga 25 femrat e ekranit amerikane, legjendat e të gjitha kohërave. Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala.

Fëmijëria e Loren

Loren u lind si Sofia Villani Scicolone në Romë, e bija e Romilda Villani (1914-1991) dhe Riccardo Scicolone, një inxhinier ndërtimi. Scicolone (babai) refuzoi të martohet me Villani (nënën), duke lënë atë, një mësuese që aspiron piano dhe aktore, pa mbështetje. Megjithatë, prindërit e Loren e kishte një fëmijë tjetër së bashku, Maria, motra e saj, lindur në 1937. Romilda, Loren dhe Maria jetuan në Pozzuoli, afër Napolit, me gjyshen me qëllim që të mbijetojnë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Pozzuoli ishte një objektiv i shpeshtë bombardimeve të aleatëve. Gjatë një bastisje, Loren vrapoi për strehim, ajo u godit nga një predhë. Më pas, familja lëvizi në Napoli me kushte të vështira ekonomike.

Karriera brilante e Sophia Loren ka bërë që aktorja të kthehet në ikonën dhe idhullin e miliona fansave në mbarë botën. E njohur për dhjetëra role të suksesshme, Loren dëshmoi edhe një herë në moshën 86 vjeçare që është një yll i pashoq teksa aktroi në filmin e realizuar nga djali i saj Edoardo Ponti.

Në këtë film ikona italiane tregoi edhe një herë se talenti i saj është po aq i rrallë sa edhe bukuria e saj. Aktorja e famshme është e njohur gjithashtu edhe për thëniet që ka përdorur gjatë karrierës së saj, shprehje të cilat janë marrë si muzë për miliona dashamirës të saj. / KultPlus.com

SOPHIA LOREN, late 1950s

Read Previous

Ky është varri i Isa Boletinit në Podgoricë, vetëm disa ditë pas vrasjes

Read Next

Durrësi “merr fronin” e sezonit veror, shtohen me 50% pushuesit