• 6 July, 2022

Dollari është forcuar ndjeshëm ndaj monedhave të tjera që nga fillimi i vitit

Në bursat botërore, dollari u rrit kundrejt valutave të tjera javën e kaluar, për të gjashtën herë radhazi, teksa Rezerva Federale e SHBA njoftoi shtrëngim të mëtejshëm agresiv të politikës monetare për të parandaluar inflacionin e lartë.

Indeksi i dollarit, i cili tregon vlerën e Shteteve të Bashkuara ndaj gjashtë monedhave të tjera kryesore botërore, u rrit 0.9 për qind javën e kaluar në rreth 104.60 pikë dhe në një moment arriti në 105.01 pikë, niveli i ri më i lartë që nga viti 2002.

Në të njëjtën kohë, dollari u forcua me 1.3 për qind ndaj monedhës evropiane, kështu që çmimi i euros ra në 1.0410 dollarë. Në një moment, ai ra në 1,0348 dollarë, niveli më i ulët që nga fillimi i vitit 2017.

Megjithatë, kursi i këmbimit të dollarit ndaj monedhës japoneze ra me 1 për qind, në 129.20 jen.

Kjo është java e gjashtë radhazi që dollari forcohet ndaj një shporte valutash dhe që nga fillimi i vitit është rritur me rreth 9 për qind.

Arsyet janë pritjet për rritje të normave të interesit të Fed-it, por edhe jostabiliteti i tregjeve të kapitalit, për shkak të të cilit investitorët kërkojnë strehim në investime më të sigurta.

Kryetari i Fed-it Jerome Powell tha javën e kaluar se lufta për të kontrolluar inflacionin nuk do të ishte e lehtë dhe do të “përfshinte disa dhimbje”. Ai përsëriti se pret që normat e interesit të rriten me 0.50 pikë përqindjeje në dy seancat e ardhshme të Fed, duke shtuar: “Ne jemi gati të bëjmë më shumë”.

Për të frenuar inflacionin, i cili ka arritur nivelin më të lartë të 40 viteve, Fed rriti normat bazë të interesit me 0.50 pikë përqindjeje në fillim të majit, në rangun prej 0.75 deri në 1 për qind, pasi i rriti ato me 0.25 pikë përqindje në pikët e marsit.

Nisur nga rritja e normave të interesit në seancat e ardhshme, vlerësohet se tregu i parasë deri në korrik do të ketë një normë bazë të interesit ndërmjet 1.75 dhe 2 për qind dhe deri në fund të vitit rreth 3 për qind.

Dollari – një strehë më e sigurt

Përveç rritjes së normave të interesit në Fed, dollari ka mbështetur gjithashtu paqëndrueshmërinë në tregun e kapitalit, duke i shtyrë investitorët të kërkojnë mbrojtje më të sigurt të kapitalit.

Në Wall Street javën e kaluar, çmimet e aksioneve ranë ndjeshëm për të gjashtën javë radhazi dhe situata nuk është shumë më e mirë në bursat e tjera në botë.

“Në pjesën më të madhe ne vazhdojmë të ndjekim një treg që është i frikësuar për të paktën 15 arsye. Tregu i aksioneve është i shqetësuar për rritjen e ekonomisë amerikane, Evropa po vepron, për ta thënë butë, në mënyrë të ngathët, lufta në Ukrainë po vazhdon ende dhe Kina po këmbëngul në këtë politikë të tolerancës zero… Asgjë nga këto nuk është e mirë për ekonomia globale, kaq shumë investitorë “Ata ende po investojnë në dollarin si një monedhë të sigurt,” tha Joseph Trevisani, një analist në FXStreet.com.

Normat e interesit të BQE-së do të vijnë së shpejti

Përveç Fed, e cila e ka bërë këtë që nga marsi, Banka Qendrore Evropiane (BQE) po përgatitet të rrisë normat e interesit.

“Rritja e parë e normës së interesit do të ndodhë pak kohë pasi të përfundojnë obligacionet, që mund të nënkuptojë disa javë më vonë”, tha presidentja e BQE-së, Christine Lagarde.

Megjithatë, euro ka rënë në nivelin e saj më të ulët ndaj dollarit në pesë vjet pasi rritja e normës së interesit të BQE-së besohet të jetë dukshëm më e ngadaltë se ajo e Fed.

Përveç kësaj, monedha evropiane ka qenë nën presion që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, pasi investitorët shqetësohen për sigurinë energjetike të Evropës, inflacionin e lartë dhe ngadalësimin e ekonomisë së eurozonës./Alsat.mk/

Read Previous

​Qeveria e Kosovës i vendos sanksione të reja Rusisë dhe Bjellorusisë

Read Next

Disa nga sëmundjet më misterioze në histori