1. Home
  2. Lajme

Category: Top Lajmi

Çka është saktësisht Fondi Sovran?

Çka është saktësisht Fondi Sovran?

KĂ«to ditĂ« Ă«shtĂ« riaktivizuar çështja e Fondit Sovran, pas njĂ« heshtjeje relativisht tĂ« gjatĂ« qĂ« nga inicimi i tij. MĂ« 7 maj u mbajt konferenca pĂ«r themelimin e Fondit Sovran. Konsultimet publike pĂ«r Projektligjin pĂ«r…

FSK-ja gati për stërvitjen e madhe “Defender Europe” me 5 ushtri të NATO-s, nënkoloneli jep detaje

FSK-ja gati për stërvitjen e madhe “Defender Europe” me 5 ushtri të NATO-s, nënkoloneli jep detaje

NĂ« prag tĂ« nisjes sĂ« ceremonisĂ« sĂ« fillimit tĂ« ushtrimit mĂ« tĂ« madhe ushtarake ndĂ«rkombĂ«tare nĂ« rajonin e Ballkanit, “Defender Europe” nĂ«nkoloneli i ForcĂ«s sĂ« SigurisĂ« sĂ« KosovĂ«s, Albert Kuçi ka treguar se stĂ«rvitja udhĂ«hiqet…

Sot nis ceremonia e “Defender Europe 2023”, ushtrimi më i madh ushtarak ndërkombëtar

Sot nis ceremonia e “Defender Europe 2023”, ushtrimi më i madh ushtarak ndërkombëtar

Kosova do tĂ« jetĂ« nikoqire e ushtrimit mĂ« tĂ« madh ndĂ«rkombĂ«tar “Defender Europe ’23”, nga sot deri mĂ« 2 qershor. Ceremonia zyrtare do tĂ« nisĂ« nĂ« orĂ«n 11:30 nĂ« sheshin “SkĂ«nderbeu” nĂ« PrishtinĂ«, ku do…

Moti sot

Moti sot

Sot mot me diell, në fundjavë temperaturat deri në 25 gradë

Sot mot me diell, në fundjavë temperaturat deri në 25 gradë

Sot nĂ« vendin tonĂ« do tĂ« mbajĂ« mot me intervale me diell, por nuk pĂ«rjashtohen mundĂ«sitĂ« edhe pĂ«r riga lokale shiu. Sipas njoftimit tĂ« Prishtina Weather, temperaturat minimale do luhaten prej 9 deri nĂ« 10…

Sot ulje e temperaturave, vranët dhe shi

Sot ulje e temperaturave, vranët dhe shi

Sot nĂ« vendin tonĂ« pritet tĂ« mbajĂ« mot i vranĂ«t dhe kohĂ« pas kohe me reshje shiu. Sipas Meteo Kosova, reshjet mĂ« tĂ« intensifikuara do tĂ« jenĂ« nĂ« orĂ«t e para tĂ« ditĂ«s, ndĂ«rsa gjatĂ«…

Cila është strategjia e Kosovës për luftimin e terrorizmit?

Cila është strategjia e Kosovës për luftimin e terrorizmit?

NĂ« kohĂ«n kur nĂ« KosovĂ« janĂ« arrestuar edhe pesĂ« persona pĂ«r vepra penale qĂ« ndĂ«rlidhen me terrorizĂ«m, Ministria e PunĂ«ve tĂ« Brendshme Ă«shtĂ« duke e hartuar njĂ« strategji shtetĂ«rore pĂ«r tĂ« pĂ«rballuar kĂ«tĂ« rrezik. Afati…

Edhe këtë javë parashihen reshje shiu

Edhe këtë javë parashihen reshje shiu

Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s ka njoftuar pĂ«r parashikimin e motit pĂ«r pesĂ« ditĂ«. E hĂ«ne- mot i vranĂ«t dhe me intervale me diell. GjatĂ« ditĂ«s parashihen riga shiu. Temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 9-12…

Aksident trafiku në Vragoli, lëndohen 30 persona (FOTO)

Aksident trafiku në Vragoli, lëndohen 30 persona (FOTO)

NjĂ« aksident trafiku ka ndodhur sot nĂ« rrugĂ«n nacionale PrishtinĂ« – PejĂ«, saktĂ«sisht nĂ« fshatin Vragoli. Sipas PolicisĂ«, nĂ« aksident Ă«shtĂ« pĂ«rfshirĂ« njĂ« aksident me targa tĂ« huaja, njĂ« kamion me targa vendore dhe njĂ«…

Osmani: Kosova ndër përformuesit dhe reformatoret më të mirë në indekset globale për sundim të ligjit e ruajtje të demokracisë

Osmani: Kosova ndër përformuesit dhe reformatoret më të mirë në indekset globale për sundim të ligjit e ruajtje të demokracisë

Presidentja e KosovĂ«s Vjosa Osmani ka deklaruara se Kosova Ă«shtĂ« duke qĂ«ndruar si njĂ« ndĂ«r pĂ«rformuesit dhe reformatoret mĂ« tĂ« mirĂ« në indekset globale pĂ«r sundim tĂ« ligjit dhe pĂ«r ruajtje tĂ« demokracisĂ«. Ajo kĂ«to deklarime i bĂ«ri…