1. Home
  2. Lajme

Category: Top Lajmi

“Drejtësi për gratë e vrara”

“Drejtësi për gratë e vrara”

Para Gjykatës Themelore të Prizrenit sot kanë protestuar disa qytetarë e aktivistë kundër dënimit të Ilir Haxhiajt me 15 vjet burgim për vrasjen e bashkëshortes së tij, Hatije Dinën. Protestuesit e kundërshtuan këtë vendim pasi…

​Gjatë janarit në Spitalin e Gjakovës kanë lindur 79 djem dhe 61 vajza

​Gjatë janarit në Spitalin e Gjakovës kanë lindur 79 djem dhe 61 vajza

Gjatë janarit të këtij viti në Klinikën e Gjinekologjisë në Spitalin e Gjakovës “Isa Grezda” kanë lindur 133 fëmijë. Nga ta 79 janë djem dhe 61 janë vajza, kështu ka bërë të ditur Spitali i…

Shqiptohen 481 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Shqiptohen 481 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës po vazhdon t’i gjobisë qytetarët për mosrespektim të masave antiCVODI-19. Policia e Kosovës po vazhdon t’i gjobisë qytetarët për mosrespektim të masave antiCVODI-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, policia ka shqiptuar…

Digjet shtëpia në Breg të Diellit, zjarrfikësve u shpenzohet rezervuari me ujë

Digjet shtëpia në Breg të Diellit, zjarrfikësve u shpenzohet rezervuari me ujë

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mbrëmë në lagjen Bregu i Diellit në Prishtinë. Si pasojë e zjarrit është djegur i gjithë kati i tretë i kësaj shtëpie. Me të marrë informatën në vendin e…

​Stuhitë e dëborës dhe reshjet e dendura të shiut përfshijnë shumë shtete të Evropës

​Stuhitë e dëborës dhe reshjet e dendura të shiut përfshijnë shumë shtete të Evropës

Stuhia ‘Darcy’ e quajtur në Mbretërinë e Bashkuar edhe si ‘bisha nga Lindja 2’ ka mbuluar me dëborë pjesën më të madhe të Anglisë Lindore. Stuhia ‘Darcy’ e quajtur në Mbretërinë e Bashkuar edhe si…

​Moti për pesë ditë

​Moti për pesë ditë

Mot i ndryshueshëm do të mbizotëroj në Kosovë gjatë javës së dytë të muajit shkurt. Deri të enjten parashihet mot me diell e herë-herë me reshje shiu dhe borë. Ndërsa nga e dita e premte…

Stuhi të fuqishme bore në Gjermani, anulohet udhëtimet

Stuhi të fuqishme bore në Gjermani, anulohet udhëtimet

Një stuhi bore dhe erëra të fuqishme kanë goditur veriun dhe perëndimin e Gjermanisë të dielën, duke detyruar trenat që të anulojnë udhëtimet e përditshme derisa qindra aksidente rrugore kanë ndodhur. Policia tha se 28…

Biden i kërkon Serbisë ta njohë Kosovën

Biden i kërkon Serbisë ta njohë Kosovën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joseph Biden, në një letër urimi presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me rastin e Ditës së Shtetësisë së Serbisë, ka kërkuar nga ai arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse…

​1,520 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

​1,520 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Që nga paraqitja e rasteve të para me COVID-19 në Kosovë, 1,520 persona kanë humbur jetën. Që nga paraqitja e rasteve të para me COVID-19 në Kosovë, 1,520 persona kanë humbur jetën. Mbi 62 mijë…

​Moti sot në Kosovë

​Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se dita e diel do të karakterizohet me mot stabil, me diell dhe vranësira të pjesëshme, më të theksuara rrëzë maleve. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se dita…