1. Home
  2. Lajme

Category: Top Lajmi

33 vjet nga pajtimi i gjaqeve te Verrat e Llukës

33 vjet nga pajtimi i gjaqeve te Verrat e Llukës

Sot bĂ«hen 33 vjet nga ngjarja e madhe pĂ«r faljen e gjaqeve nĂ« Verrat e LlukĂ«s nĂ« KomunĂ«n e Deçanit. NĂ« kĂ«tĂ« tubim madhĂ«shtor mĂ« 1 maj 1990 morĂ«n pjesĂ« rreth gjysmĂ« milion shqiptarĂ«, me…

Mot me vranësira dhe intervale me diell

Mot me vranësira dhe intervale me diell

Sot në Kosovë do të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell.

Nënshkruhet marrëveshja teknike në fushën e Mjekësisë Ushtarake në mes të Kosovës dhe Italisë

Nënshkruhet marrëveshja teknike në fushën e Mjekësisë Ushtarake në mes të Kosovës dhe Italisë

Forca e SigurisĂ« sĂ« KosovĂ«s (FSK) ka njoftuar se Ă«shtĂ« nĂ«nshkruar marrĂ«veshja teknike nĂ« fushĂ«n e MjekĂ«sisĂ« Ushtarake nĂ« mes tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes sĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s dhe MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes sĂ« RepublikĂ«s sĂ«…

Kurti takon kryediplomatin grek, kërkon zbatim pa vonesa të Marrëveshjes së Ohrit

Kurti takon kryediplomatin grek, kërkon zbatim pa vonesa të Marrëveshjes së Ohrit

Kryeministri i KosovĂ«s, ka kĂ«rkuar zbatim tĂ« plotĂ«, pa vonesa dhe pa kushtĂ«zime tĂ« MarrĂ«veshjes sĂ« Ohrit, tĂ« arritur mĂ« 18 mars me SerbinĂ«, nĂ« takim me ministrin e PunĂ«ve tĂ« Jashtme tĂ« GreqisĂ«, Nikos…

Policia arreston personin që kërcënoi gazetaren e TV SYRI-t

Policia arreston personin që kërcënoi gazetaren e TV SYRI-t

Policia e KosovĂ«s ka arrestuar dhe i ka shqiptuar masĂ«n e ndalesĂ«s 48-orĂ«she personit me inicialet B.A, i cili mĂ« datĂ« 27 prill kishte kĂ«rcĂ«nuar gazetaren e Televizionit Syri, Edmonda Avdija. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i DrejtorisĂ« Rajonale…

Kërcënohet gazetarja e TV SYRI, Edmonda Avdija, reagon AGK

Kërcënohet gazetarja e TV SYRI, Edmonda Avdija, reagon AGK

Asociacioni i GazetarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s ka njoftuar se gazetarja e Televizionit “Tv Syri”, nĂ« GjakovĂ«, Edmonda Avdija, Ă«shtĂ« kĂ«rcĂ«nuar derisa ka qenĂ« nĂ« fshatin MejĂ« tĂ« KomunĂ«s sĂ« GjakovĂ«s. Gazetarja Edmonda Avdija ka treguar se…

Bëhen 24 vjet nga masakra në Mejë

Bëhen 24 vjet nga masakra në Mejë

Sot shĂ«nohet pĂ«rvjetori i 24-tĂ« i masakrĂ«s nĂ« MejĂ« tĂ« GjakovĂ«s, ku mĂ« 27 prill 1999 u vranĂ« 376 persona. 24 vjet mĂ« parĂ«, forcat serbe rrethuan RekĂ«n e Keqe dhe Lugun e CarragojĂ«s nĂ«…

Çka pĂ«rfiton Kosova nga anĂ«tarĂ«simi nĂ« KĂ«shillin e EvropĂ«s

Çka pĂ«rfiton Kosova nga anĂ«tarĂ«simi nĂ« KĂ«shillin e EvropĂ«s

Pas lajmit pĂ«r liberalizim tĂ« vizave, KosovĂ«s dje i erdhi njĂ« tjetĂ«r lajm i mirĂ« nga Strasburgu. Komiteti i Ministrave tĂ« KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s e çoi pĂ«rpara nĂ« AsamblenĂ« Parlamentare, aplikimin e KosovĂ«s pĂ«r anĂ«tarĂ«sim.…

Mbi 300 amendamente në raportin e Parlamentit Evropian për Kosovën

Mbi 300 amendamente në raportin e Parlamentit Evropian për Kosovën

Plot 305 amendamente janĂ« paraqitur nga deputetĂ«t e Parlamentit Evropian nĂ« draft-raportin vjetor pĂ«r KosovĂ«n, tĂ« cilin e ka pĂ«rpiluar raportuesja nga radhĂ«t e TĂ« GjelbĂ«rve, Viola von Cramon. PĂ«r kĂ«to amendamente dhe pĂ«r tekstin…

Kosova në agjendën e së hënës për anëtarësim në KiE

Kosova në agjendën e së hënës për anëtarësim në KiE

Aplikimi i KosovĂ«s i anĂ«tarĂ«simit nĂ« KĂ«shillin e EvropĂ«s Ă«shtĂ« nĂ« agjendĂ«n e sĂ« hĂ«nĂ«s. KĂ«tĂ« e ka konfirmuar Rejhan Vuniqi, kĂ«shilltare e presidentes Vjosa Osmani, duke theksuar shpresĂ«n pĂ«r zhvillime pozitive, transmeton KlanKosova.tv. “Aplikimi…