Policia arreston dy persona për vjedhje

Policia arreston dy persona për vjedhje

Pas një hetimi intensiv hetuesit policorë në kuadër të Stacionit Policor “Jugu” në Mitrovicë, kanë arritur të identifikojnë dhe të arrestojnë dy persona të dyshuar për tri raste të veprës penale ‘vjedhje’. Sipas një komunikate…

Dyqani i bamirësisë nga “YMCA” në shërbim të komunitetit

Dyqani i bamirësisë nga “YMCA” në shërbim të komunitetit

Dyqani i Bamirësisë YMCA është hapur në vitin 2014. Nisi si një iniciativë e vogël, ndërsa sot është shumë i furnizuar dhe ka shitje të bollshme. Menaxherja e këtij dyqani Erina Arllati thotë se ndihmohen…

Krena më e pastër se kurrë më parë

Krena më e pastër se kurrë më parë

Duket që reshjet e fundit në komunën tonë nuk kanë bërë vetëm dëme. Lumi Krena i cili gjendet në mes të qytetit të Gjakovës ka përfituar nga reshjet e fundit atmosferike. Krena ka kohë që…

​Varianti i ri i COVID, ende nuk dihen rezultatet e 30 mostrave të dërguara në Gjermani

​Varianti i ri i COVID, ende nuk dihen rezultatet e 30 mostrave të dërguara në Gjermani

Kosova ende zyrtarisht nuk është përballur me asnjë rast të mutacionit të ri të COVID-19, siç ka ndodhur në disa shtete të Evropës. Me qëllim të detektimit të këtij varianti të ri, të hënën autoritetet…

​Shtyhet mbledhja e KQZ-së për certifikimin ose jo të kandidatëve për deputetë

​Shtyhet mbledhja e KQZ-së për certifikimin ose jo të kandidatëve për deputetë

Është shtyrë për dy orë mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) ku do të vendoset për certifikimin ose jo të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Kjo për shkak të rekomandimit të…

Daka: Rekomandimi për certifikimin e kandidatëve për deputetë i pa qartë, nuk thotë asgjë

Daka: Rekomandimi për certifikimin e kandidatëve për deputetë i pa qartë, nuk thotë asgjë

Zyra për Regjistrim dhe Certifikimin e Partive Politike në KQZ i ka rekomanduar kolegjiumit në këtë institucion të certifikoi të gjithë kandidatët për deputetë, ashtu siç kanë ardhur nga partitë politike. Mirëpo kryetarja e Komisionit…

KE do të kërkojë sqarime nga Pfizer për shkak të vonesave të vaksinave

KE do të kërkojë sqarime nga Pfizer për shkak të vonesave të vaksinave

Komisioni Evropian do të kërkojë një shpjegim nga kompania amerikane Pfizer, për shkak të së cilës dërgimi i vaksinave kundër virusit korona po vonohet përsëri, tha sot një zëdhënës i KE-së. Pfizer është dashur të…

Infeksionet me koronavirus, ky është kategorizimi i ri i komunave sipas zonave

Infeksionet me koronavirus, ky është kategorizimi i ri i komunave sipas zonave

Ministria e Shëndetësisë (MSH) ka bërë të ditur kategorizimin e ri të komunave sipas zonave, bazuar në numrin e rasteve brenda një jave në 100.000 banorë. Në zonën e kuqe janë 7 komuna: Prishtina, Fushë…

Raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Raste të reja me COVID-19 në Kosovë

IKSHPK ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë konfirmuar 289 raste të reja me koronavirus nga 1.468 teste të kryera në terren. Brenda 24 orëve janë raportuar 14…

​Lideri Suprem i Iranit me postim kërcënues ndaj Trumpit

​Lideri Suprem i Iranit me postim kërcënues ndaj Trumpit

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, transmeton BBC. Postimi përmban një fotografi…