• 11 August, 2022
  1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Kina, shtoi më shumë miliarderë në listë se çdo vend tjetër globalisht, me 210 të sapoardhur. Me 698 miliarderë gjithsej, Kina është gjithsesi pas Amerikës, e cila ende kryeson me 724 miliarderë. Gjysma e miliarderëve…

Hamza: Të zbatohet i Ligji i Rimëkëmbjes, Qeveria të fillojë shpërndarjen e ndihmës financiare

Hamza: Të zbatohet i Ligji i Rimëkëmbjes, Qeveria të fillojë shpërndarjen e ndihmës financiare

Nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza ka kërkuar që të zbatohet Ligji i Rimëkëmbjes Ekonomike nga pandemia COVID-19. Hamza në një konferencë për medie, është shprehur se Qeveria aktuale…

Parashikohet rritje me 6% të ekonomisë globale gjatë vitit 2021

Parashikohet rritje me 6% të ekonomisë globale gjatë vitit 2021

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel rekord këtë vit, një ripërtëritje e fuqishme nga recesioni i shkaktuar nga pandemia, parashikon Fondi Monetar…

Rukiqi: Qeveria do të subvencionojë 50% të qerasë dhe pagës së punëtorëve për bizneset e prekura nga masat e fundit

Rukiqi: Qeveria do të subvencionojë 50% të qerasë dhe pagës së punëtorëve për bizneset e prekura nga masat e fundit

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se në takimin që ka pasur me ministrin e Financave janë pajtuar që sektorët e prekur nga masat e fundit do të subvencionohen. Ai ka…

Sot përfundon afati për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

Sot përfundon afati për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

Më 6 prill përfundon afati për aplikim për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës. Sipas Trustit, pas kësaj date kontribuuesit nuk mund të aplikojnë për këtë shërbim. Zëdhënësi i këtij…

​OAK realizoi WEBINAR me temë “Punësimi”

​OAK realizoi WEBINAR me temë “Punësimi”

Oda e Afazimit të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillim të Karrierës dhe bizneset Besa Security, Elkos Group dhe Ginza ka organizuar WEBINAR me temë “Punësimi”. Qëllimi kryesor i këtij WEBINAR-i ishte ndërlidhja e…

Sogojeva: Ne i mbrojmë bizneset dhe jo qeverinë, nuk përjashtojmë marrjen e masave

Sogojeva: Ne i mbrojmë bizneset dhe jo qeverinë, nuk përjashtojmë marrjen e masave

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit në Kosovë, Hysen Sogojeva në një intervistë për Ekonomia Online ka deklaruar qe vendimi i masave anti-Covid pa konsultim me bizneset ka qenë gabim. Ai tha se do…

‘Kosova iu shpëtoi zgjedhjeve, kurseu 20 milionë euro’

‘Kosova iu shpëtoi zgjedhjeve, kurseu 20 milionë euro’

Kreu i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini ka thënë se me zgjedhjen e presidentës dhe evitimin e zgjedhjeve Kosova ka shpëtuar 20 milionë euro. Postimi i tij i plotë: Kosova ju shpëtoj zgjedhjeve i…

LG planifikon mbylljen për shkak të humbjeve të mëdha

LG planifikon mbylljen për shkak të humbjeve të mëdha

LG Electronics tha të hënën se do të mbyllë biznesin e saj të smartfonëve pasi është në humbje. Në janar, gjiganti elektronik i Koresë së Jugut tha se po shikonte të gjitha opsionet për mbyllje…

Dogana mbledh 34 milionë euro më shumë në krahasim me tremujorin e parë të vitit 2020

Dogana mbledh 34 milionë euro më shumë në krahasim me tremujorin e parë të vitit 2020

Dogana e Kosovës ka arritur që të arkëtoj 14% më shumë hyra se periudha paraprake e vitit të kaluar. Rritja e aktivitetit ekonomik kanë ndikuar në rritje e performacës, gjithashtu edhe vetëdijesimi i bizneseve është…