Biden: Çmimet e naftës po shënojnë një rënie rekorde

(FILES) In this file photo taken on May 19, 2022 US President Joe Biden, flanked by Sweden’s Prime Minister Magdalena Andersson and Finland’s President Sauli Niinistö, speaks in the Rose Garden following a meeting at the White House in Washington, DC. – The US Senate ratified the entry of Sweden and Finland into NATO August 3, 2022, strongly backing the expansion of the transatlantic alliance in the face of Russia’s invasion of Ukraine. (Photo by MANDEL NGAN / AFP)

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se administrata e tij ka marrë vendim për të lëshuar në trego nga një milion barela naftë në ditë. Kjo sasi e naftës, sipas presidentit, do të merret nga rezervat shtetërore.

Si rezultat i kësaj, sipas tij, çmimet po regjistrojnë një rënie rekorde.

Përmes një postimi në Facebook, presidenti Biden u ka bërë thirrje partnerëve ndërkombëtarë të veprojnë njëjtë si Shtetet e Bashkuara.

Presidenti amerikan ka njoftuar për vendimin në kontekstin e shtrenjtimit të naftës si pasojë e agresionit rus në Ukrainë.

“Putin po e vazhdon luftën në Ukrainë, duke ushtruar presion në furnizimin me naftë në botë, dhe familjet ende mund ta ndjejnë“, ka thënë presidenti i Shteteve të Bashkuara.

Read Previous

Kurti: Mësuesi duhet të jetë një lloj zbuluesi i prirjeve dhe i talenteve të nxënësve

Read Next

Punime për siguri të sistemit, KEDS njofton ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën