8 viktima nga përmbysja e anijes në Spanjë

Ka shkuar në 8 numri i viktimave ndërkohë që 17 rezultojnë ende të humbur nga përmbysja e një anije në Cadiza. Gjatë ditës së sotme, janë gjetur trupat e 4 viktimave, sipas një deklarate të autoriteteve spanjolle.

Tre persona u shpëtuan pak para orës 21:00, ndërsa varka e tyre e improvizuar po fundosej. Dy burra ishin në bordin e varkës së bashku me kufomën e një personi të tretë, ndërsa u shpëtua gjithashtu edhe një grua. Tragjeditë e emigracionit janë të shpeshta në brigjet e Spanjës. Spanja në fakt është vetëm një pikë-ndalesë për këta emigrantë, pasi destinacioni përfundimtar është Franca.

Një total prej 27,136 emigrantësh kanë mbërritur në Spanjën kontinentale ose në arkipelagët e Ishujve Balearikë ose Kanarinë midis janarit dhe fundit të shtatorit, sipas shifrave të fundit nga Ministria e Brendshme.

Rruga drejt Ishujve Kanarine, në Oqeanin Atlantik, është vdekjeprurëse pasi të paktën 785 persona kanë humbur jetën duke u përpjekur të arrinin në këtë arkipelag nga Afrika Perëndimore midis janarit dhe gushtit 2021, sipas IOM./Reporteri.net

Read Previous

8 minorenë shqiptarë “zhduken” në Angli

Read Next

Dalje e madhe e qytetarëve në votime në komunat me shumicë serbe