• 1 July, 2022

​33 orë borë pa ndërprerje, Madridi shpallet zonë e katastrofës

Qeveria spanjolle shpalli Madridin dhe shtatë provinca të tjera zona katastrofe të martën pasi stuhia e borës Philomena dhjetë ditë më parë shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale në këto zona.

Kryetari i Madridit Jose Luis Martínez-Almeida tha javën e kaluar se dëmi në kryeqytetin spanjoll arriti në afro 1.4 miliard euro dhe kërkoi që qeveria qendrore ta shpallte atë si një zonë katastrofe.

Gjatë fundjavës së 8 dhe 9 janarit, bora ra për 33 orë pa ndërprerje, dhe stuhi të tilla bore në Madrid nuk mbahen mend as nga banorët më të vjetër. Përveç Madridit, provincat fqinje të Castilla dhe León në Spanjën qendrore ishin veçanërisht të goditura. Zonat e katastrofës përfshijnë gjithashtu Castilla La Mancha, Navarre, Andalusia, Asturias, Aragón dhe La Rioja.

Kryetari i Madridit të martën, si mysafir në televizionin Telecinco, tha se 92 për qind e rrugëve të kryeqytetit ishin pastruar nga bora dhe akulli. Banorëve u është kërkuar që të mos përdorin makina për shkak të akullit, kështu që një udhëtim falas me autobus të qytetit është në fuqi deri të mërkurën.

Pasi stuhia Philomena shpërtheu në pjesën qendrore dhe verilindore të Spanjës, 123 rrugë në të gjithë vendin janë ende të mbyllura.

Që nga e mërkura, temperaturat në Spanjë duhet të rriten, por pritet shi dhe erë.

“Nga Portugalia vjen një stuhi e re e quajtur Gaetán, e cila do të sjellë reshje të dendura, erë dhe temperatura më të larta në një pjesë të Spanjës,” njoftoi shërbimi meteorologjik i shtetit spanjoll AEMET përmes Twitter.

Read Previous

Vozitësi i dehur, godet dy vajza të mitura

Read Next

Atletico Madrid i ofron kontratë të re Diego Simeones