• 8 February, 2023

Wenger tregon favoritët e tij për ta fituar këtë Kampionat Botëror

Arsene Wenger ka guxuar të parashikojë një përballje mes Anglisë dhe Francës së tij, dy skuadra që ai i konsideron të afta për të ecur deri në fund të këtij Kampionati Botëror.

“Nëse gjithçka shkon sipas planit, këto dy favorite Anglia dhe Franca mund të takohen”, deklaroi Wenger, ish- trajneri i Arsenalit, tani shefi i zhvillimit të futbollit global të FIFA-s, ndërsa Anglia përgatitet për Senegalin dhe Franca për Polonia që po luajnë aktualisht në 1/8 e finales.

“Nuk është kurrë aq e lehtë sa duket në letër”, shtoi ai, duke vënë në dukje se si Argjentina u sfidua deri në fund nga Australia të shtunën, por 73-vjeçari pret që ato kombe me skuadrat më të forta të shkojnë më larg në Katar.Reklama

“Skuadrat me rezervat më të mira kanë shanset më të mira për të fituar, Franca është një prej tyre. Ata ishin të rinj kur fituan Kupën e Botës dhe mund ta mbrojnë atë. Franca kaloi periudha të vështira vitin e kaluar dhe erdhi këtu me një oreks për të fituar. Franca do të jetë e rrezikshme deri në fund”.

Wenger po prezantonte gjetjet e fazës së grupeve të grupit të tij të studimit teknik në Doha.

“Ekipet e mëdha janë paraqitur”, shtoi ai. “Anglia, një prej tyre, e jashtëzakonshme në ndeshjen e parë, ata luftuan në të dytën dhe më pas u kthyen kur duhej për të qenë shumë bindës kundër Uellsit”.

“Anglia ka mësuar shumë në konkurrencë dhe, ndryshe nga Belgjika që e ka kaluar kulmin, Anglia duket të jetë një ekip tani në kulmin e saj për t’u zhvilluar. Ata kanë mësuar dhe kanë ende një ekip të ri”, ka vazhduar më tej ai.

Gjetjet nga studimet teknike të Wengerit përfshijnë ndryshimin e rolit ose portierit, i cili tani pritet të luajë me këmbët, si dhe me duar, dhe rritjen e sulmit në zona të gjera, sepse skuadrat janë të fokusuara në mbrojtjen në qendër.

/Telegrafi/

Read Previous

Rritet numri i turistëve në Kalanë e Rozafës, mbi 93 mijë nga janari në nëntor

Read Next

Mbappe thyen rekordin e Peles me golat për kampionin e botës në fuqi