Vazhdon rritja e shpejtë e euros në tregun valutor në Shqipëri, këmbehet me 110.58 lekë, më i larti në tre muaj

Euro nuk është ndalur as në fund të kësaj jave, duke e mbyllur marshimin në kuotën e 110.58 lekëve, 1.5 pikë më shumë ndaj monedhës tonë kombëtare brenda 24 orëve dhe plot 4.6 pikë më shumë se ditën e hënë.

Me këtë kapërcim, valuta evropian rikthehet atje ku ishte menjëherë pas zgjedhjeve të majit. Megjithatë, pas publikimit të kursit zyrtar, pikat e këmbimit regjistruan një rënie të lehtë të euros, një sinjal se niveli 110 mund të jetë stabiliteti i ri për vazhdimin e vitit.

Ndërkohë, rritjen më të fortë të ditës e regjistroi dollari amerikan, në 102.44 lekë, ndjekur nga paundi britanik me 128.98 lekë dhe franga zvicerane me 115.70 lekë.

Teksa forcimi i kësaj jave vjen si lajm pozitiv për eksportuesit dhe familjet që presin para nga emigrantët, mbetet për t’u parë se çfarë ndikimi do të ketë tek çmimet dhe inflacioni. /Telegrafi/

Read Previous

Hovenier: Solidariteti i Kosovës me Ukrainën, i rëndësishëm dhe me ndikim

Read Next

Rekord turistësh në Shqipëri, 5.2 milionë shtetas të huaj vizituan vendin në periudhën janar-korrik