Tërmeti që goditi Greqinë dhe u ndie në Kosovë: Dëme të shumta materiale

Një tërmet i fortë me madhësi 6.2 shkallësh të Rihter goditi Greqinë në orën 11:15.

Tërmeti u ndje në Malin e Zi dhe në zonën e Kosovës.

Menjëherë pas kësaj, pasoi një tjetër, me një forcë prej 4.6 gradë në shkallën Rihter, njoftoi gazeta greke Kathimerini. Kjo u pasua nga dy goditje të mëvonshme, pikat e forta të 4.2 dhe 4.9.

Epiqendra ishte 121 kilometra në jugperëndim të Selanikut, pranë qytetit të Larissa në një thellësi prej 10 kilometrash, raporton EMSC.

Sipas informacionit të fundit, disa ndërtesa u dëmtuan, duke përfshirë shkolla dhe popullata lokale e Elason, vendi më i afërt me epiqendrën, la shtëpitë dhe ndërtesat e tyre në panik dhe doli në rrugë.

Një burrë i moshuar dyshohet se u shpëtua nga rrënojat gjersa muri u shemb.

Përveç Elason, ndërtesat u dëmtuan edhe në fshatin Damasi, dhe për fat të mirë askush nuk u lëndua rëndë, sepse disa shkolla në ato dy vende u dëmtuan. Mësuesit, sipas AFP, arritën të merrnin fëmijët në mënyrë të sigurt nga objektet. /Telegrafi/

Read Previous

Një efekt anësor kryesor i agjërimit, sipas shkencës

Read Next

​Gastronomët protestë të hënën, kërkojnë faljen e dënimeve