Shpallen nominimet për “Golden Globe 2024”/ Kryesojnë “Barbie” dhe “Oppenheimer”

‘Barbie’ dhe ‘Oppenheimer’ kryesojnë nominimet në Golden Globe Awards me nëntë dhe tetë nominime respektivisht.

‘Killers of the Flower Moon’ dhe ‘Poor Things’ janë gjithashtu ndër pretendentët, me nga shtatë nominime secili.

Emma Stone, Leonardo DiCaprio, Cillian Murphy dhe Da’Vine Joy Randolph janë ndër të nominuarit për aktrim.

Ceremonia do të mbahet në Los Angeles më 7 janar.

Succession kryeson nominimin televiziv me nëntë gjithsej, duke përfshirë serialin më të mirë dramatik televiziv.

Filmi koreano-jugor Past Lives është filmi më i nominuar në gjuhën jo-anglisht me gjithsej pesë nominime.

Nëntë nominimet e ‘Barbie’ përfshijnë Margot Robbie si aktorja më e mirë në një muzikal ose komedi, Ryan Gosling për aktorin më të mirë dytësor dhe Greta Gerwig si regjisorja më e mirë.

Tre nga nëntë nominimet e ‘Barbie’ janë për këngën më të mirë origjinale, domethënë ‘Dance The Night’ nga Dua Lipa, I’m Just Ken nga Ryan Gosling dhe What I Made For? nga Billie Eilish.

‘Oppenheimer’ është nominuar për arritjet kinematografike dhe arkeologjike dhe për rezultatin më të mirë origjinal. Emily Blunt gjithashtu është nominuar për rolin e saj dytësor në film.

Cillian Murphy është një nga gjashtë të nominuarit për aktorin më të mirë në një dramë për rolin e tij në filmin biografik për J Robert Oppenheimer.

Të tjerë të nominuar në këtë kategori përfshijnë Bradley Cooper në Maestro, Colman Domingo në Rusin dhe Andreë Scott në All of Us Strangers, i cili do të dalë në janar.

Dukej sikur Golden Globes e 81-të nuk do të transmetohej në televizion këtë vit, pasi organizatorët u përpoqën të gjenin një partner transmetimi pas polemikave të fundit.

Por producentët së fundmi arritën një marrëveshje me rrjetin amerikan CBS, i cili gjithashtu transmeton çmimet Grammy, dhe ceremonia do të transmetohet gjithashtu në Paramount+.

Ende nuk është bërë e ditur se kush do të prezantojë Globes 2024, por prezantuesit e mëparshëm të Globe kanë qene emra të njohur si Ricky Gervais, Jerrod Carmichael, Seth Myers dhe Tina Fey dhe Amy Poehler./abcnews.al

Read Previous

Këshilli Prokurorial zgjedh edhe dy kryeprokuror në Prishtinë dhe Gjakovë

Read Next

​Projekti i ngrohjes solare, rreth 38 mijë qytetarë do të kyçen në Termokos