• 22 March, 2023

Scholz mirëpret vendimin e GJNP-së për urdhër-arrestin e Putinit

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka përshëndetur vendimin e gjykatës ndërkombëtare penale për të lëshuar një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Scholtz u tha gazetarëve në një konferencë të përbashkët shtypi në Tokio se tregoi se “askush nuk është mbi ligjin”.

“Gjykata penale ndërkombëtare është institucioni i duhur për të hetuar krimet e luftës… Fakti është se askush nuk është mbi ligjin dhe kjo është ajo që po bëhet e qartë tani”, tha Scholz në një konferencë për shtyp me kryeministrin japonez Fumio Kishida, raporton Reuters.

/GazetaSinjali/

Read Previous

Pendarovski: Një rezultat pozitiv nga takimi Kurti-Vuçiq do të ishte i mirë për rajonin

Read Next

Kryeministri Kurti takohet me Borellin dhe Lajçakun