Rusia i vë veton rezolutës së hartuar nga Shqipëria dhe ShBA për aneksimin e 4 rajoneve ukrainase

Rusia i ka vendosur veton rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së që dënon referendumet “ilegale” të mbështetura nga Moska për të aneksuar territoret e pushtuara të Ukrainës.

10 anëtarët e mbetur të Këshillit të Sigurimit votuan pro rezolutës së hartuar nga ShBA dhe Shqipëria, ndërsa Kina, India, Brazili dhe Gaboni abstenuan.

“Rrezoluta dënon referendumet e paligjshme. Ajo u bën thirrje të gjitha shteteve të mos njohin ndryshim të territorit të Ukrainës dhe kërkon që Rusia të tërheqë menjëherë trupat nga Ukraina”, shprehet ambasadorja e SHBA, Linda Thomas Greenfield.

Presidenti rus Vladimir Putin më herët shpalli aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës,  Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Referendumet janë dënuar gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar, me vendet evropiane dhe ShBA që thonë se ato nuk do të njihen./A2news/

Read Previous

Mehaj: Ushtarakët tanë stërviten për të fituar betejën para se të hyjnë në të

Read Next

Marrëveshja mes Serbisë dhe Rusisë konsiderohet e rrezikshme për Ballkanin