Real Madrid interesohet për transferimin e Mason Mount

Humbja e Chelseat mund të jetë shumë fitimprurëse për Real Madridin, nëse klubi i Londrës Perëndimore nuk është i kujdesshëm, pasi një raportim lidh Mason Mountin me një lëvizje në Spanjë.

Reprezentuesi anglez mendohet se ndihet i nënvlerësuar te Chelsea, pasi pavarësisht se është një nga anëtarët më të rëndësishëm të skuadrës, atij nuk i janë ofruar të njëjtat dispozita si disa nga shokët e tij më të dalluar të skuadrës.

22-vjeçari doli përmes sistemit të akademisë së klubit, duke u rritur gradualisht në statusin e tij aktual si një nga asetet më të mira sulmuese të Thomas Tuchel.

E megjithatë, sipas gazetës spanjolle Fichajes, Los Blancos janë të gatshëm të testojnë The Blues me një ofertë për Mount – nëse ai vendos të lërë klubin e tij të fëmijërisë.

Largimi i lojtarit do të vinte si një goditje e hidhur për Tuchelin dhe për Chelsean në tërësi. Mount ishte shumë i rëndësishëm në triumfin e sezonit të kaluar në Ligën e Kampionëve, pasi ishte asistimi i tij te Kai Havertz që solli golin triumfues ndaj Manchester Cityt.

Megjithatë, gjashtë muaj më vonë, një raportim i Daily Star sugjeron se zhgënjimet qëndrojnë nën sipërfaqe.

Pretendimi i tyre është se Mount ende ndihet si një produkt i ri në klub dhe se ai nuk trajtohet me të njëjtën shkallë respekti si yjet e tjerë si N’Golo Kante dhe Romelu Lukaku.

Një zgjidhje për këtë mund të jetë një rritje e pagave në formën e një marrëveshjeje të re, me negociatat që mendohet se janë duke u zhvilluar.

Por, nëse asgjë nuk mund të bihet dakord, sigurisht që mund të prisni që disa nga klubet më të mëdha të Evropës të shprehin interesin e tyre në muajt e ardhshëm.

Një burim i afërt me lojtarin tha për The Star: “Mason është një djalë i mirë dhe që e mendon mirë situatën e tij brenda Chelseat, dhe është i popullarizuar me ekipin. Por, ai nuk ndihet më i vlerësuar”.

“Ai ka qenë në Chelsea që kur ishte një djalë i vogël, por pavarësisht se ka dalë nga akademia, ai nuk ndihet sikur merr të njëjtin trajtim apo njohje si lojtarët e blerë për shuma të mëdha”.

Mesfushori është aktualisht merr 75 mijë funte në javë, duke e bërë atë një nga lojtarët më pak të paguar.

/Telegrafi/

Read Previous

Izraeli vaksinon fëmijët e moshës 5-11 vjeç kundër COVID-19

Read Next

Ja si qëndron situata me Covid-19 në Gjakovë