Media franceze: Shqipëria, destinacioni ideal për pushime unike

“Shqipëria, me peizazhet e saj të larmishme dhe koston e përballueshme të jetesës, është një destinacion ideal për një pushim veror unik dhe ekzotik”, kështu e nis artikullin e saj media franceze “Public”.

Jeanne Zisou në artikullin e botuar në të përditshmen franceze shkruan se Shqipëria është një vend i kontrasteve, me pasuri kulturore e natyrore të ruajtura nga turizmi masiv.

Me plazhet e saj të kristalta, malet madhështore dhe trashëgiminë historike magjepsëse, Shqipëria është një destinacion që ia vlen të zbulohet. Por të udhëtosh drejt Shqipërisë do të thotë edhe të gëzosh një kosto jetese shumë të përballueshme.

Qoftë për akomodim, ushqim apo aktivitete, buxheti juaj i pushimeve nuk do të vuajë.

Nga Tirana , kryeqyteti dinamik, në fshatrat piktoreske të rivierës shqiptare…

Çdo cep i Shqipërisë është plot me thesare të fshehura, nënvizohet në artikull, teksa renditen më poshtë disa prej destinacioneve që turistët nuk duhet të lënë pa vizituar.

“Filloni aventurën tuaj në Shqipëri me kryeqytetin e saj, Tiranën. Ky qytet i gjallë dhe plot ngjyra është zemra kulturore dhe politike e vendit.

Mos e humbisni sheshin Skënderbej. Një qendër e vërtetë nervore e qytetit, ajo është e rrethuar nga muzetë, xhamitë dhe ndërtesat historike. Shëtisni nëpër rrethin e Blokut, dikur i rezervuar për elitën komuniste, sot një mekë për jetën e natës dhe kafenetë e modës.

Një gjë që duhet bërë! Vizitoni Bunk’Art dhe Bunk’Art 2 në lartësitë e qytetit. Këta dy bunkerë janë dëshmitarë të vërtetë të historisë . Sot është shndërruar në muze, historikë dhe bashkëkohorë.

Rrethinat e Tiranës ofrojnë gjithashtu arratisje të mrekullueshme. Mes tyre, ai i malit të Dajtit, i aksesueshëm me teleferik. Me të mbërritur atje, shijoni panoramën befasuese të qytetit dhe maleve përreth . Për një zhytje në historinë mesjetare, vizitoni Kalanë e Krujës, një orë me makinë larg”, thuhet në artikull.

Eksplorimi i Shqipërisë, mes plazheve dhe mbetjeve antike

Riviera shqiptare shpesh krahasohet me kushëririn e saj francez. Megjithatë, është një perlë e vërtetë e ruajtur ende.

Vendpushimet bregdetare të Dhërmiut dhe Himarës janë veçanërisht të njohura për atmosferën e tyre relaksuese. Por mbi të gjitha, peizazhet e tyre të lënë pa frymë.

Për adhuruesit e natyrës dhe emocioneve, ju mund të praktikoni aktivitete të ndryshme ujore atje ose thjesht të shijoni diellin në rërën e imët.

Mbi të gjitha, mos e humbisni qytetin e Sarandës. Është një portë për në Butrint, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ky qytet i lashtë greko-romak është një domosdoshmëri për dashamirët e historisë dhe arkeologjisë. /rtsh/

Read Previous

Von der Leyen: Bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në BE do të fillojnë në fund të qershorit

Read Next

Hovenier: Dialogu duhet të përfundojë me njohje reciproke