• 10 December, 2022

Kush do ta mbajë kurorën e Mbretëreshës Elizabeth me vlerë 800 mijë paund?

Koleksioni i bizhuterive të Mbretëreshës Elizabeth II është më mbresëlënësi në botë, i përbërë nga diadema me gaz, kurora diamanti, perla të vërteta dhe më shumë.

Diadema e Diamantit u realizua në vitin 1820. George IV i Mbretërisë së Bashkuar porositi Rundell & Bridge të bënte këtë kurorë të veçantë për 8216 £.

Vlerësohet se vlen pothuajse 800,000 £ sot, ajo është një nga diademat më simbolike në koleksionin mbretëror dhe një nga diademat më të famshme të Mbretëreshës.

Mbretëresha Elizabeth ka vendosur diademë disa herë gjatë mbretërimit të saj, veçanërisht në hapjen e parë shtetërore të Parlamentit të mbretërimit të saj në 1952 dhe në udhëtimin e saj të kurorëzimit në 1953. Gjithashtu, është e veçantë sepse është e rezervuar vetëm për monarkët dhe bashkëshortët mbretërorë. Diadema është vendosur vetëm nga katër mbretëresha që nga shekulli i 19-të: Mbretëresha Victoria, Alexandra, Maria dhe Elizabeth II.

Por kush do të vendosë Diademën e Diamantit më pas?

Me shumë mundësi, trashëgimia mbresëlënëse do të “kalojë” në duart e bashkëshortes së Mbretit Charles, Camilla. Shumë prej tyre presin që kurora të vendoset nga Mbreti Charles, ndërsa fansat mbretërorë presin ta shohin 75-vjeçarin duke vendosur trashëgiminë për hapjen e shtetit ose kurorëzimin e ardhshëm./abcnews.al

Read Previous

Edhe veteranët paralajmërojnë protesta, kjo është arsyeja

Read Next

Në këtë vend të rajonit 23.8% e popullatës janë beqarë