Kristina Koljaka-Hoshi, skulptorja e parë shqiptare

Më 4 qershor 1915, në Kavajë lindi Kristina Koljaka-Hoshi, skulptorja e parë shqiptare.


Sot 106, vite nga lindja e skulptores Kristina Koljaka-Hoshi. Kristina ishte skulptorja e parë shqiptare e diplomuar në Akademinë e Romës, në atelienë e prof. D’Angelo Xaneli.

Ajo vdiq më 21 tetor të viti 2005, në moshën 90-vjeçare në Çikago./ KultPlus.com

Read Previous

89 vjeçari që për shumë vite u kujdes për mullirin e fshatit Shishman

Read Next

Holanda, vendi me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta