Igli Tare dhe Lazio drejt “divorcit”, kush pritet ta zëvendësojë shqiptarin

Pas 15 vitesh, merkato e Lazio-s nuk do të drejtohet më nga drejtori sportiv shqiptar Igli Tare.

“La Gazzetta dello Sport” shkruan se kontrata e menaxherit me klubin e Claudio Lotito-s po skadon dhe nuk priten kthesa. Vërtet tani presim vetëm zyrtarizimin e divorcit, por gjithçka është shtyrë për në fund të kampionatit për të shmangur çdo tension me pasoja në skuadër.

“Kontrata ime po përfundon dhe ne duhet ta vlerësojmë së bashku me presidentin. Është e drejtë që të merret vendimi më i mirë për mua dhe për klubin”, tha Tare të hënën në mbrëmje për mikrofonat e “Sky”, duke parashikuar epilogun e situatës.

Menjëherë pas kësaj, drejtori sportiv pati një bisedë të gjatë me Lotito-n. Janë sqaruar disa keqkuptime që kanë lindur së fundmi në një marrëdhënie shumë solide me kalimin e kohës.

Pozicioni i Tares ka ndryshuar ndjeshëm me Maurizio Sarri-n. Konkretisht është ndikuar qendra e tij në lëvizjet e merkatos, të cilat me trajnerin nisen nga nevojat e sakta teknike për t’u vendosur në 4-3-3 të tij.

Kështu, që nga ardhja e Sarri-t në qershor 2021, dallimet e pikëpamjeve në nivel operacional janë rritur gradualisht midis drejtorit sportiv dhe vetë trajnerit, të interesuar për një rol më të drejtpërdrejtë në zgjedhjen e nënshkrimeve. Një bashkëjetesë që është bërë gjithnjë e më e vështirë kohët e fundit.

Lotito ka tentuar pa sukses, në disa raste, një punë të ndërlikuar ndërmjetësimi. Dimensioni i ri i Lazio-s me kualifikimin në Champions League ka sjellë shtytjen për të synuar një cikël me Sarri-n, i cili rinovoi kontratën një vit më parë deri në vitin 2025.

Drejtimi i merkatos së Lazio-s do t’i kalojë Angelo Fabiani-t, drejtor sportiv i Salernitana-s në kohën e drejtimit të Lotito-s dhe tashmë te Lazio që nga viti i kaluar si menaxher i Primavera-s dhe ekipit të femrave.

I lindur në Cerveteri më 22 korrik 1961, Fabiani e filloi karrierën e tij si drejtor sportiv te Astrea, ekipi i përbërë nga punonjës të administratës së drejtësisë. Me të njëjtin rol, ai më pas punoi për Triestina dhe Grosseto nga sezoni 1992-93 deri në gusht 1995.

Menjëherë pas përvojës në Toskanë, Fabiani punoi te Messina dhe më pas në Terni.

Më pas ai ka eksperienca te Genova dhe Venecia. Ai u transferua te Ascoli në vitin 2013 dhe më pas u bë drejtor i Salernitana nga 2014 deri në janar 2022.

Në korrik 2022, i dëshiruar shumë nga Lotito, ai iu bashkua klubit e kaltër. Fabiani mund të marrë edhe postin e drejtorit të përgjithshëm, por duke mbetur pikë referimi për tregun. Një situatë që do të zhvillohet në javët në vijim. /Albanianpost.com

Read Previous

Gjykata e Dortmundit pezullon rregullat e reja të FIFA-s për agjentët

Read Next

KE i kërkon Gjermanisë të investojë më shumë në energjinë e ripërtërishme