Ibrahimovic: Jam lojtari më i mirë në botë

Sulmuesi i Milanit, i cili tani është në dekadën e tij të katërt në karrierën profesionale, mendon se ai nuk është më pak i mirë sesa dyshja, Ronaldo e Messi.

Zlatan Ibrahimovic thotë se ai nuk e konsideron veten një lojtar më të vogël se Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, me sulmuesin duke deklaruar se ai beson se ai është “më i miri në botë”.

Sulmuesi i Milanit konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirëtë brezit të tij, pas një karriere në shtatë vende dhe 22 viteve.

“Nëse jeni duke folur për cilësitë e brendshme, unë nuk kam asgjë më pak se ata”, tha Ibrahimovic për “France Football” kur u pyet për Ronaldon dhe Messin. “Nëse shikoni trofetë, [atëherë] po nuk e kam fituar Ligën e Kampionëve.

“Por unë nuk e di se si e llogaritni atë. Unë nuk jam i fiksuar me të. Sepse kur bëni gjëra të mira kolektivisht, individi ndjek. Individi nuk mund të jetë i mirë nëse kolektivi nuk është i mirë.

“[A më mungon Topi i Artë? Jo, është Topi i Artë ai që më mungon! Thellë, mendoj se jam më i miri në botë. Nuk mendoj se është e rëndësishme të krahasohen lojtarët me njëri-tjetrin.

“Të gjithë kanë luajtur në brezin e tyre, me shokë të ndryshëm të skuadrës, është e vështirë të krahasohet. Unë mendoj se të gjithë kanë historinë e tyre dhe duhet të përballen me të.”

Përmes një qëndrimi të gjatë që e ka parë atë të fitojë trofe me Milanin, Interin, Juventusin, Barcelonën, Manchester Unitedin dhe Paris Saint-Germainin, sulmuesi është shfaqur si një nga personalitetet më karizmatike të lojës.

Megjithatë, dështimi i tij për të kapur Topin e Artë mbetet një nga keqardhjet më të mëdha në karrierën e tij.

Ibrahimovic humbi Euro 2020 me një dëmtim që pësoi vonë në sezonin 2020-21 me Milanin, pasi kishte dalë nga pensioni për ekipin kombëtar./Reporteri.net

Read Previous

Filmi “Vera andrron detin” fiton dy çmime në Festivalin e Venedikut

Read Next

Ceremonia përkujtimore për 11 shtatorin – Biden, Clinton dhe Obama nderojnë viktimat në New York