• 1 July, 2022

G7: Nuk do të njohim kurrë ndryshimin e kufijve të Ukrainës

Disa nga vendet më të fuqishme të industrializuara në botë, të njohura si G7, kanë deklaruar se nuk do të njohin kurrë kufij të rinj si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës.

“Ne kurrë nuk do të njohim kufijtë që Rusia ka tentuar të ndryshojë me agresion ushtarak dhe do të mbështesim angazhimin tonë në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, duke përfshirë Krimenë dhe të gjitha shtetet”, tha G7 në një deklaratë pas një takimi të ministrat e tyre të jashtëm.

Deklarata gjithashtu thotë se G7 do të zgjerojë sanksionet dhe do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me armë, raporton AFP.

G7 janë: Kanadaja, Gjermania, Franca, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA. Edhe BE-ja ka një vend në tryezë, por nuk llogaritet në të shtatën.

Rusia dikur ishte e përfshirë, por u dëbua për shkak të aneksimit të Krimesë në vitin 2014. /abcnews.al

Read Previous

Bad News Eagles do të zhvillojnë edhe një ndeshje sot – ky është orari i duelit të radhës

Read Next

Takimi në Bruksel për targat dhe energjinë, Bislimi: Serbia nuk ishte konstruktive