Festival i Filmit në Venezia, më pak yje dhe më shumë polemika

I privuar nga yjet e Hollivudit për shkak të grevës së aktorëve, Festivali i 80-të i Filmit në Venezia, i cili hapet të mërkurën e 30 gushtit, rrezikon të ekspozohet ndaj kritikave pas përzgjedhjes së kineastëve kontrovers, të shënjestruar nga akuzat për sulme seksuale, si Roman Polanski dhe Woody Allen.

Dekani i festivaleve të filmit, i cili shërben si pikënisje për Hollywood-in përpara sezonit të çmimeve, do të jetë ngjarja e parë e madhe në artin e shtatë (kinemaja – ed.) që do të mbajë barrën e goditjes historike që po paralizon kinemanë amerikane.

Prej dy muajsh, aktorët i janë bashkuar skenaristëve në lëvizjen e tyre sociale, duke kërkuar shpërblim më të mirë dhe mbikëqyrje të përdorimit të inteligjencës artificiale.

Sindikata e tyre e fuqishme, SAG-AFTRA, i ndalon të gjithë anëtarët e saj, madje edhe më të shquarit, të filmojnë gjatë grevës, por edhe të marrin pjesë në promovimin e filmave.

Festivali gjithashtu duhej të hiqte dorë nga filmi i saj i hapjes, “Challengers” nga Luca Guadagnino, me Zendaya, Josh O’Connor dhe Mike Faist, të zëvendësuar nga një prodhim italian shumë më pak magjepsës.

Ferrari, nga Michael Mann, 80 vjeç, do të jetë një nga ngjarjet e konkursit.

Kjo biografi e themeluesit të markës së makinave, Enzo Ferrari, nga autori i Heat or Colateral, përfiton nga një derogim i dhënë nga sindikata, i cili mund të lejojë aktorët e tij, Adam Driver dhe Penelope Cruz, të marrin pjesë në ngjarjen italiane.

Gjithashtu në garën për Luanin e Artë, i fituar vitin e kaluar nga regjisorja e dokumentarëve Laura Poitras (All the Beauty and the Spilled Blood), janë edhe regjisorët David Fincher (Seven, Fight Club) ose Sofia Coppola (Lost in Translation).

Shfaqja jashtë konkurrencës e filmit të fundit të William Friedkin do të jetë në mënyrë të pashmangshme një moment emocionues, një muaj pas vdekjes së regjisorit të kultit të The Exorcist.

Megjithatë, kjo përzgjedhje dallohet mbi të gjitha nga rikthimi në ekran i kineastëve të implikuar në rastet e sulmeve seksuale, të cilat ata e kundërshtojnë.

Midis tyre, Roman Polanski, 90 vjeç, jeton në Evropë i mbrojtur nga drejtësia amerikane, nga e cila është arratisur për më shumë se 40 vjet pas një dënimi për përdhunim. /Albanianpost.com

Read Previous

Del në shitje qyteti i braktisur 70 vite më parë

Read Next

Fabrizio Romano: Bellingham te Real Madrid është transferimi më i mirë këtë merkato