Sada me punim shkencor në Freiburg

Sada me punim shkencor në Freiburg

Profesionistit të artit të muzikës, Kastriot Sadës i është vazhduar pozita e koordinatorit nacional të Kosovës në Asosacionin Evropian të muzikës deri në vitin 2022. Këtë pozitë Sada e mban që nga viti 2015 ku…

Lexo më shumë
Ndikimi i pandemisë tek nxënësit

Ndikimi i pandemisë tek nxënësit

Pandemia Covid 19, si në të gjitha sferat, ka ndikuar dukshëm edhe në mësimnxënie. Pedagogia Drita Kamberi theksoi se mënyra e re e të mësuarit ka pasur edhe anë pozitive. Ajo tha: “…nxiti bashkëpunimin e…

Lexo më shumë
Në KKSB raportohet për dëmet e vërshimeve

Në KKSB raportohet për dëmet e vërshimeve

Në udhëheqje të kryetarit të komunës së Gjakovës Ardian Gjini, sot është mbajtur mbledhja e parë për këtë vit e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi. Fillimisht raportoi kapiten Ramë Beka, i cili tregoi në…

Lexo më shumë
​Asnjë lidhje nuk është konfirmuar midis vdekjeve dhe vaksinimit në Norvegji

​Asnjë lidhje nuk është konfirmuar midis vdekjeve dhe vaksinimit në Norvegji

Autoritetet norvegjeze deklaruan sot se nuk ishte krijuar një lidhje midis vaksinës COVID-19 të Pfizer/BioNTech dhe vdekjeve të njerëzve të vaksinuar në vend, por rekomanduan që mjekët të vlerësojnë shëndetin e të moshuarve dhe pesonave…

Lexo më shumë
​Prodhim rekord në historinë e KEK-ut

​Prodhim rekord në historinë e KEK-ut

Korporata Energjetike e Kosovës, thotë se ka thyer rekord historik sa i përket prodhimit në këtë koropratë. Përmes një komunikate për media KEK thotë se pavarësisht situatës së krijuar si pasojë e pandemisë, në vitin…

Lexo më shumë
​Franca ndihmon Kosovën me pajisje mjekësore në luftën kundër COVID-19

​Franca ndihmon Kosovën me pajisje mjekësore në luftën kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka pranuar nga ambasada franceze një donacion i cili përfshin pajisje mjekësore për luftimin e pandemisë COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj deklaroi se donacione të tilla si ky i…

Lexo më shumë
​Sekuestrohet një revole dhe municion në Prishtinë

​Sekuestrohet një revole dhe municion në Prishtinë

Një revole dhe municion janë sekuestruar në Prishtinë. Kështu ka bërë të ditur Policia e Rajonit të Prishtinës. “Policia e Rajonit të Prishtinës, respektivish zyrtarët e stacionit policor Qendra, sot rreth orës 03:00, në rrugën…

Lexo më shumë
Tërmet në Argjentinë

Tërmet në Argjentinë

Një tërmet me magnitudë 6.8 ballë goditi Argjentinën perëndimore-qendrore të hënën, i pasuar nga të paktën pesë goditje të tjera që tronditën ndërtesat dhe rrëzuan produktet nga raftet e supermarketeve. Reuters raporton se nuk pati…

Lexo më shumë
​Provat e inaugurimit të Bidenit u pezulluan pas një alarmi zjarri

​Provat e inaugurimit të Bidenit u pezulluan pas një alarmi zjarri

Forcat e sigurisë amerikane evakuuan pjesëmarrësit gjatë një prove për inaugurimin e presidentit të zgjedhur, Joe Biden, para Kongresit pasi u raportua për shpërthimin e një zjarri afër. Kompleksi i Kongresit në Uashington u mbyll…

Lexo më shumë
​5 mijë e 275 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

​5 mijë e 275 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

56 mijë e 118 persona janë infektuar me koronavirus prej marsit kur edhe u shfaqën dy rastet e para pozitive në Kosovë. Shkak i infektimit me COVID-19 në vend kanë vdekur 1 mijë e 411…

Lexo më shumë