1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

Nis konferenca e Speciales ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Nis konferenca e Speciales ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Ka nisur konferenca e tretĂ« pĂ«r ecurinĂ« e çështjes ndaj kryetarit tĂ« OVL-UÇK-sĂ«, Hysni Gucatit dhe nĂ«nkryetarit Nasim Haradinajt. Akuza ndaj tyre ishte konfirmuar mĂ« 14 dhjetor 2020. Ajo mbĂ«shtetej nĂ« dyshimin e bazuar se…

Viktimat e Covid-19 në Gjakovë varrosen sipas rekomandimeve të IKSHPK-së

Viktimat e Covid-19 në Gjakovë varrosen sipas rekomandimeve të IKSHPK-së

Bazuar nĂ« raportet e publikuara nga Instituti KombĂ«tar i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« nĂ« KosovĂ« gjatĂ« ditĂ«ve tĂ« fundit ka pasur njĂ« rritje tĂ« lehtĂ« tĂ« rasteve nga pandemia e koronavirusit. Poashtu rritje ka shĂ«nuar edhe numri i…

Muzeu i parë i Artit Bashkëkohor në Prizren do të hapet në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve

Muzeu i parë i Artit Bashkëkohor në Prizren do të hapet në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve

Autostrada Biennale Ă«shtĂ« organizata e parĂ« qĂ« ka nĂ«nshkruar kontratĂ« me ITP pĂ«r shfrytĂ«zim tĂ« hapĂ«sirave tĂ« kĂ«tij parku, ku kanĂ« aplikuar mĂ« shumĂ« se 60 organizata e institucione tĂ« ndryshme, ku sĂ« shpejti do…

Gjimnazit “Hajdar Dushi” i shtohet një mural i veçantë

Gjimnazit “Hajdar Dushi” i shtohet një mural i veçantë

Gjimnazit “Hajdar Dushi” i Ă«shtĂ« shtuar edhe njĂ« vepĂ«r artistike. NxĂ«nĂ«sja, Berna Ajdini ka realizuar njĂ« mural me motive tĂ« veçanta nĂ« hapĂ«sirat e hollit tĂ« shkollĂ«s. Ajo thotĂ« se kĂ«tĂ« mural e ka realizuar…

Promovohet “Muzikë Dhome” nga Ansambli Muzikor i Gjakovës

Promovohet “Muzikë Dhome” nga Ansambli Muzikor i Gjakovës

Ansambli muzikor i GjakovĂ«s, “Orkestra simfonike” ka bĂ«rĂ« promovimin e CD-sĂ« sĂ« parĂ« me muzikĂ« dhome.  UdhĂ«heqĂ«si i kĂ«saj orkestre, PĂ«llumb Vula tha se me anĂ« tĂ« kĂ«saj CD-je ata kanĂ« parĂ« mundĂ«sinĂ« tĂ« jenĂ«…

Kurti: Në Kosovë po ndodhin mesatarisht 10 vdekje në ditë nga COVID-19

Kurti: Në Kosovë po ndodhin mesatarisht 10 vdekje në ditë nga COVID-19

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, sĂ« bashku me ministrin e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Arben Vitia kanĂ« pritur sot nĂ« takim pĂ«rfaqĂ«suesit e agjencive tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara qĂ« veprojnĂ« nĂ« KosovĂ«.Kurti i falĂ«nderoi agjencitĂ« pĂ«r kontributin qĂ«…

Abdixhiku: LDK merr pjesë në votimin e Osmanit, vota për të është vendim i deputetëve

Abdixhiku: LDK merr pjesë në votimin e Osmanit, vota për të është vendim i deputetëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike tĂ« KosovĂ«s, Lumir Abdixhiku, ka thĂ«nĂ« se partia qĂ« drejton do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« votimin e kandidates pĂ«r presidente, Vjosa Osmani. Abdixhiku kĂ«tĂ« deklarim e dha pas mbledhjes me deputetĂ«t…

103 persona të vaksinuar deri në mesditë në sallën “1 Tetori”

103 persona të vaksinuar deri në mesditë në sallën “1 Tetori”

103 persona janĂ« vaksinuar kundĂ«r COVID-19, nĂ« sallĂ«n 1 Tetori nĂ« PrishtinĂ«. KĂ«tĂ« e ka konfirmuar menaxheri i kĂ«saj qendre Niman Bardhi i cili tha se deri nĂ« fund tĂ« ditĂ«s, pritet tĂ« vaksinohen rreth…

Gjendja me Covid-19 në shkollat e Gjakovës

Gjendja me Covid-19 në shkollat e Gjakovës

Gjendja me Covid-19 neper shkollat e komunĂ«s sĂ« GjakovĂ«s duket se Ă«shtĂ« stabile. Drejtori i Arsimit, Gjevalin Nikollbibaj tha se po punojnĂ« intensivisht me task forcĂ«n komunale duke marrĂ« gjitha masat e nevojshme nĂ«pĂ«r shkolla…

Kurti takon përfaqësuesit e agjencive të Kombeve të Bashkuara, i falënderon për vaksinat

Kurti takon përfaqësuesit e agjencive të Kombeve të Bashkuara, i falënderon për vaksinat

Kryeministri Albin Kurti sĂ« bashku me ministrin e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Arben Vitia kanĂ« pritur sot nĂ« takim pĂ«rfaqĂ«suesit e agjencive tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara qĂ« veprojnĂ« nĂ« KosovĂ«. Kreu i ekzekutivit i falĂ«nderoi agjencitĂ« pĂ«r kontributin…