1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

Bie numri i pacientëve që po trajtohen në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme

Bie numri i pacientëve që po trajtohen në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës bën të ditur se vazhdon të ketë rënie numri i pacientëve që po trajtohen në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme në kuadër të ShSKUK-së. Nga raportet e…

Qeveria shqyrton sot masat anti-Covid

Qeveria shqyrton sot masat anti-Covid

Qeveria e Kosovës sot pritet të shqyrtojë masat e përgjithshme dhe të veçanta për për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Kjo është një prej pikave që figuron te rendi i ditës për mbledhjen e…

Sharjet, fyerjet e tentimet për përleshje fizike, ambasada finlandeze në Kosovë e shqetësuar me zhvillimet në Kuvend

Sharjet, fyerjet e tentimet për përleshje fizike, ambasada finlandeze në Kosovë e shqetësuar me zhvillimet në Kuvend

Ambasada e Finlandës është shprehur thellësisht e shqetësuar për sjelljen dhe gjuhën e përdorur në seancën e së enjtes të Kuvendit të Kosovës. Në reagimin e Ambasadës thuhet se Kuvendi i Kosovës është vendi ku…

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?

Gratë shtatzëna i përkasin grupit të personave më të rrezikuar për t’u përballur me COVID-19 të rëndë. Por, vaksinimet në mesin e shtatzënave janë duke u zhvilluar më ngadalë në Gjermani se sa në vendet…

Britanikët të shqetësuar me variantin e ri të Coronavirusit indian

Britanikët të shqetësuar me variantin e ri të Coronavirusit indian

Ekspertët e shëndetit publik kanë rekomanduar që një version tjetër i një varianti të koronavirusit indian që është gjetur në Mbretërinë e Bashkuar duhet konsideruar “variant shqetësimi”. Shëndeti Publik i Anglisë (PHE) ka gjurmuar një…

Vaksinohen 1900 profesionistë shëndetësorë

Vaksinohen 1900 profesionistë shëndetësorë

Për tri ditë në sallën “1 Tetori”, që po shërben si qendër e vaksinimit, kanë marrë vaksinën Pfizer 1 900 profesionistë shëndetësorë, raporton Ekonomia Online. Menaxheri i qendrës së vaksinimit, Niman Bardhi, tha në një…

Leonardo DiCaprio, sërish thirrje që Vjosa të shpallet Park Kombëtar!

Leonardo DiCaprio, sërish thirrje që Vjosa të shpallet Park Kombëtar!

Leonardo DiCaprio ka qenë një nga zërat më fuqishëm për mbrojtjen e lumit Vjosa. Më herët ai publikoi në llogarinë e tij në Instagram një foto nga lumi Vjosa, ku njerëzit kishin shkruar me shkronja…

​Rritet numri i viktimave të dhunës në familje që kërkojnë strehim

​Rritet numri i viktimave të dhunës në familje që kërkojnë strehim

Gjatë muajit prill është rritur numri i viktimave të dhunës në familje që kërkojnë strehim. E rritja e këtij numri, bënë që të rriten edhe nevojat financiare të strehimoreve, për çka Qendra për Mbrojtjen e…

​Komuna e Gjakovës ndër komunat më transparente gjatë vitit të kaluar

​Komuna e Gjakovës ndër komunat më transparente gjatë vitit të kaluar

Komunat e Kosovës kanë pasur rënie prej 1 përqind të transparencës për vitin 2020. Njëra prej arsyeve për një gjë të tillë po konsiderohet funksionimi i administratës publike me kapacitete të kufizuara përshkak të pandemisë…

Albin Kurti dhe Glauk Konjufca nderojnë në 23-vjetorin e rënies heroin Bahri Fazliu

Albin Kurti dhe Glauk Konjufca nderojnë në 23-vjetorin e rënies heroin Bahri Fazliu

Me rastin e 23-vjetorit të rënies së heroit, Bahri Fazliu, kryeministri Albin Kurti bashkë me kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, kanë bërë homazhe të varri i tij në varrezat e dëshmorëve në “Velani”, raporton Ekonomia…