1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Ekonomia norvegjeze kthehet në nivelet e para pandemisë

Ekonomia norvegjeze kthehet në nivelet e para pandemisë

Norvegjia ka kthyer ekonominĂ« e vendit nĂ« nivelet para pandemisĂ« pas strategjisĂ« sĂ« qeverisĂ« pĂ«r tĂ« hequr masat antiCOVID. Ekonomia Ă«shtĂ« rikthyer nĂ« nivelet para pandemisĂ« pas njĂ« rritjeje prej 0.7 nĂ« qershor, kur u…

Mbi 1 milion bashkatdhetarë erdhën në Kosovë, shpenzuan rreth 500 milionë euro

Mbi 1 milion bashkatdhetarë erdhën në Kosovë, shpenzuan rreth 500 milionë euro

BashkatdhetarĂ«t qĂ« kanĂ« ardhur kĂ«tĂ« verĂ« nĂ« KosovĂ«, sipas hulumtimeve tĂ« bĂ«ra nga organizatat joqeveritare, kanĂ« shpenzuar rreth gjysmĂ« miliardi euro. Ani se tĂ« dhĂ«nat zyrtare tĂ« BankĂ«s Qendrore tĂ« KosovĂ«s pĂ«r remitenca mĂ« tĂ«…

Lëvizja ​FOL: Agjencia Kundër Korrupsionit ka dështuar në zbatimin e Ligjit për Deklarimin e Pasurisë

Lëvizja ​FOL: Agjencia Kundër Korrupsionit ka dështuar në zbatimin e Ligjit për Deklarimin e Pasurisë

AsnjĂ« nga ministrat dhe zĂ«vendĂ«sministrat nĂ« QeverinĂ« Haradinaj dhe nĂ« atĂ« udhĂ«hequr nga Avdullah Hoti nuk e kanĂ« deklaruar pasurinĂ« kur e kanĂ« dorĂ«zuar mandatin, ndĂ«rsa nĂ« QeverinĂ« Kurti 1 vetĂ«m 15 prej tyre e…

Osmani nënshkruan amandamentin 2 të Marrëveshjes së Grantit me SHBA-në, 3.8 milion dollarë shtesë për Kosovën

Osmani nënshkruan amandamentin 2 të Marrëveshjes së Grantit me SHBA-në, 3.8 milion dollarë shtesë për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani, ka nĂ«nshkruar sot amendamentin 2 tĂ« MarrĂ«veshjes sĂ« Grantit pĂ«r Objektivat Zhvillimore me Shtetet e Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s, me tĂ« cilin Republika e KosovĂ«s pĂ«rfiton edhe 3.8 milion dollarĂ« shtesĂ«. Kjo marrĂ«veshje…

Azemi kërkon rritje të pagës minimale

Azemi kërkon rritje të pagës minimale

Mbi 60% e punĂ«torĂ«ve tĂ« sektorit privat nĂ« KosovĂ« janĂ« pa kontrata pune. KĂ«shtu tha nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r media Kryetari i SindikatĂ«s sĂ« Pavarur tĂ« Sektorit Privat, Jusuf Azemi. Ai mes tjerash  ka thĂ«nĂ«…

Mbi 900 punëtorë kanë aplikuar në ATK për të fituar nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike

Mbi 900 punëtorë kanë aplikuar në ATK për të fituar nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike

Administrata Tatimore e KosovĂ«s (AKT) ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se pĂ«r tĂ« pĂ«rfituar nga masat 1.1, 1.2 dhe 1.3, deri mĂ« tani kanĂ« aplikuar 344 biznese pĂ«r 917 punĂ«torĂ«. Sipas ATK’sĂ«, nĂ« statistika vĂ«rehet se…

Bie numri i familjeve që kërkojnë ndihmë sociale në Kosovë, Mitrovica mbetet komuna më e varfër

Bie numri i familjeve që kërkojnë ndihmë sociale në Kosovë, Mitrovica mbetet komuna më e varfër

NĂ« 3 mujorin e dytĂ« tĂ« vitit 2021 ka rĂ«nie tĂ« numrit tĂ« familjeve qĂ« kĂ«rkojnĂ« ndihmĂ« sociale. Sipas statistikave tĂ« publikuara nga ASK, nĂ« muajin qershor, 25 mijĂ« e 805 familje kanĂ« kĂ«rkuar ndihmĂ«…

​OAK kërkon nga Kurti shtyrjen e vendimit për kufizime

​OAK kërkon nga Kurti shtyrjen e vendimit për kufizime

Oda e Afarizmit tĂ« KosovĂ«s (OAK) kĂ«rkon nga kryeministri Albin Kurti qĂ« tĂ« shtyhet vendimi i ngutshĂ«m i QeverisĂ« sĂ« KosovĂ«s pĂ«r kufizime nga dita e nesĂ«rme, duke theksuar se çdo vendim qĂ« merret duhet…

Murati: Mbi 10 milionë euro janë investuar në Bonot e Diasporës

Murati: Mbi 10 milionë euro janë investuar në Bonot e Diasporës

Ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar se 10.43 milionĂ« euro janĂ« investuar nĂ« Bono tĂ« DiasporĂ«s. NĂ« profilin e tij nĂ« Facebook, Murati ka thĂ«nĂ« se mjetet nga kĂ«to letra me…

Drejtori i AstraZeneca, ekzekutivi më i paguar në Mbretërinë e Bashkuar

Drejtori i AstraZeneca, ekzekutivi më i paguar në Mbretërinë e Bashkuar

Drejtori ekzekutiv i AstraZeneca, Pascal Soriot, ishte ekzekutivi mĂ« i paguar nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar nĂ« vitin 2020, duke fituar 15.45 milionĂ« paundĂ« nĂ« shpĂ«rndarjen e vaksinĂ«s kundĂ«r koronavirusit qĂ« Ă«shtĂ« administruar dhjetĂ«ra miliona herĂ«…