1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Mbi 250 mijë vende të lira pune, ekonomia gjermane po vuan nga mungesa e fuqisë punëtore

Mbi 250 mijë vende të lira pune, ekonomia gjermane po vuan nga mungesa e fuqisë punëtore

Ekonomia gjermane vuan nga mungesa e fuqisë punëtore. Kritikat e krerëve të ekonomisë gjermane lidhen me procedurat administrative të komplikuara dhe qëndrimin e autoriteteve të vizave. Për shkak të mungesës së ndjeshme të fuqisë punëtore,…

Preteni skeptik se Byroja për Konfiskimin e Pasurisë do të funksionalizohet shpejt dhe të kryejë punë

Preteni skeptik se Byroja për Konfiskimin e Pasurisë do të funksionalizohet shpejt dhe të kryejë punë

Ish-drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit (AKK), Hasan Preteni, është skeptik se Byroja Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme do të funksionalizihet shpejt dhe të kryejë punën me sukses. Sipas tij, duke parë…

Hungari: Vetëm një rrugë për marrjen e miliardave të ngrira

Hungari: Vetëm një rrugë për marrjen e miliardave të ngrira

Nga mesi i muajit, BE ngriu një shumë prej disa miliardë eurosh për Hungarinë. Tani për Hungarinë janë në pikëpyetje gjithsej 22 miliardë euro. Vetëm në këmbim të reformave ka ende një shans për t’ia…

Deri në tetor, diaspora dërgoi 1 miliard euro në Kosovë

Deri në tetor, diaspora dërgoi 1 miliard euro në Kosovë

Pa dyshim se diaspora shqiptare luan rol të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Sipas statistikave të fundit, diaspora ka dërguar në Kosovë 1 miliard euro remitenca deri në tetor të këtij viti, e që krahasuar…

Inflacioni në Gjermani pritet të jetë i lartë edhe gjatë 2 viteve

Inflacioni në Gjermani pritet të jetë i lartë edhe gjatë 2 viteve

Inflacioni ka të ngjarë të mbetet i lartë edhe për dy vjet të tjera në Gjermani. Kështu u shpreh të shtunën kretarja e Këshillit të Ekonomistëve që këshillon qeverinë gjermane, Monika Schnitzer. Sipas saj, kompanitë…

“Shqipëria, një parajsë për pastrimin e parave”, media britanike kritika amnistisë fiskale

“Shqipëria, një parajsë për pastrimin e parave”, media britanike kritika amnistisë fiskale

Pas emigrantëve, mediat britanike kanë shënjestruar sërish Shqipërinë, këtë herë për planin e qeverisë për amnistinë fiskale e cila synon të lejojë këdo të deklarojë dhe legalizojë asete deri në 2 milionë euro pa bërë…

Ekonomistët përsërisin se përcaktimi i çmimeve po e dëmton ekonominë në Kosovë

Ekonomistët përsërisin se përcaktimi i çmimeve po e dëmton ekonominë në Kosovë

Ekonomistët po e kritikojnë në vazhdimësi Qeverinë për vendosjen e çmimeve tavan duke thënë se nuk ka asnjë të drejtë në bazë të Kushtetutës të veprojë kështu. Madje ata po vlerësojnë se dëmtohet ekonomia e…

Mehmeti: Mbi 3 miliardë € shpenzoi diaspora këtë vit, inflacioni pritet të bie në 6%

Mehmeti: Mbi 3 miliardë € shpenzoi diaspora këtë vit, inflacioni pritet të bie në 6%

Rreth gjashtë për qind pritet të bie inflacioni në Kosovë sipas parashikimeve të Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti. Ai thotë se parashikimet e tyre janë që viti 2023 do të jetë më…

Përshpejtohet rritja ekonomike në Shqipëri, kontributi kryesor vjen nga turizmi dhe ndërtimi

Përshpejtohet rritja ekonomike në Shqipëri, kontributi kryesor vjen nga turizmi dhe ndërtimi

Ekonomia shqiptare ka përshpejtuar ritmet e rritjes në tremujorin e tretë të vitit, pas ngadalësimit në tremujorin e dytë, duke u ndikuar pozitivisht nga turizmi që nxiti shërbimet, si dhe rikthimi i projekteve të ndërtimit.…

A do të përfitojë ekonomia e Argjentinës pas fitores së titullit kampion bote?

A do të përfitojë ekonomia e Argjentinës pas fitores së titullit kampion bote?

Kampionati Botëror 2022 në Katar përfundoi me një duel spektakolar mes Argjentinës dhe Francës. Vendi pritës, Katari, do të ndiejë trashëgiminë e këtij turneu për dekada, mendojnë ekspertët. Organizimi i kampionatit u vlerësua nga shumë…