1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Elon Musk tejkalon sërish Jeff Bezos pasi aksionet e Amazon ranë me 0.5%

Elon Musk tejkalon sërish Jeff Bezos pasi aksionet e Amazon ranë me 0.5%

Bezos dhe Musk vazhdojnĂ« tĂ« kĂ«rkojnĂ« njĂ«ri -tjetrin pĂ«r titullin e personit mĂ« tĂ« pasur nĂ« botĂ«. Bezos, nĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe, kishte mĂ« shumĂ« para se kushdo qĂ« nga viti 2018, por njĂ«…

Murati: Rritja ekonomike deri në fund të vitit do të jetë dyshifrore

Murati: Rritja ekonomike deri në fund të vitit do të jetë dyshifrore

Ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thĂ«nĂ« se projektimet e rritjes ekonomike deri nĂ« fund tĂ« vitit pritet tĂ« janĂ« mbi 10 pĂ«r qind. Murati nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r medie Ă«shtĂ« shprehur…

​Murati: GDP-ja e Kosovës ka shënuar rritje 16.28%

​Murati: GDP-ja e Kosovës ka shënuar rritje 16.28%

GDP-ja e KosovĂ«s ka shĂ«nuar rritje prej 16.28 pĂ«r qind nĂ« krahasim me periudhĂ«n e njĂ«jtĂ« tĂ« vitit tĂ« kaluar, ndĂ«rsa rritja ekonomike pĂ«r gjashtĂ« muajt e parĂ« tĂ« kĂ«tij viti Ă«shtĂ« 10.4 pĂ«r qind.…

Bllokada ul importin e mallrave nga Serbia

Bllokada ul importin e mallrave nga Serbia

Bllokimi i dy pikave kufitare JarinjĂ« dhe BĂ«rnjak, qĂ« lidhin KosovĂ«n me SerbinĂ«, ka çuar nĂ« ulje tĂ« numrit tĂ« mallrave tĂ« importuara nga Serbia nĂ« KosovĂ«. Dy vendkalimet kufitare janĂ« tĂ« bllokuara nga serbĂ«t…

Bitcoinit i bie vlera pasi Kina i shpall të gjitha kriptovalutat ilegale

Bitcoinit i bie vlera pasi Kina i shpall të gjitha kriptovalutat ilegale

Vlerave tĂ« monedhve kriptografike iu ra sot vlera, pasi Banka Popullore e KinĂ«s e shpalli tregun tĂ« paligjshĂ«m. Banka Qendrore e KinĂ«s tha se tĂ« gjitha format e transaksioneve tĂ« kriptomonedhĂ«s duhet tĂ« ndaloheshin. Vendimi…

​Kurti: Strategjia e re e BERZh-it për Kosovën përshpejton ringjalljen ekonomike

​Kurti: Strategjia e re e BERZh-it për Kosovën përshpejton ringjalljen ekonomike

Kryeministri i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Albin Kurti, i shoqĂ«ruar nga zĂ«vendĂ«skryeministri i parĂ«, Besnik Bislimi dhe ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati, priti nĂ« takim delegacionin nga Banka Evropiane pĂ«r RindĂ«rtim dhe Zhvillim…

Si të aplikoni për të marrë paratë nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike?

Si të aplikoni për të marrë paratë nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike?

Administrata Tatimore e KosovĂ«s ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se si qytetarĂ«t mund tĂ« aplikojnĂ« pĂ«r tĂ« marrĂ« paratĂ« nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike dhe vendimet e MinistrisĂ« sĂ« Financave. Subvencionet do tĂ« bĂ«hen sipas masave:…

100 euro për tre muaj punëtorëve që kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi

100 euro për tre muaj punëtorëve që kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi

Ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thĂ«nĂ« se deri mĂ« sot pĂ«r masat 1.1, 1.2 dhe 1.3 qĂ« burojnĂ« nga Pakoja pĂ«r Ringjalljen Ekonomike lidhur me formalizimin e tregut tĂ« punĂ«s, 2500…

​Guvernatori i BQK-së: Sivjet rritja ekonomike 6.6 %

​Guvernatori i BQK-së: Sivjet rritja ekonomike 6.6 %

Guvernatori i BankĂ«s Qendrore tĂ« KosovĂ«s, Fehmi Mehmeti bĂ«n tĂ« ditur se parashikimet e BQK-sĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« vit janĂ« qĂ« norma e rritjes ekonomike pĂ«r sivjet tĂ« jetĂ« 6.6 pĂ«rqind. Derisa thotĂ« se lehtĂ«simi i…

Rizvanolli: Nuk mund të vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston totale

Rizvanolli: Nuk mund të vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston totale

Ministrja e EkonomisĂ«, Artane Rizvanolli nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r media ka dhĂ«nĂ« detaje mbi projektin e ndĂ«rtimit tĂ« infrastrukturĂ«s sĂ« gazit natyror. Rizvanolli para gazetarĂ«ve u shpreh se nuk bĂ«het fjalĂ« pĂ«r gazin amerikan apo…