1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Ulet numri i personave që jetojnë në varfëri në ShBA

Ulet numri i personave që jetojnë në varfëri në ShBA

Vitin e kaluar Shtetet e Bashkuara shĂ«nuan njĂ« rĂ«nie rekord tĂ« numrit tĂ« njerĂ«zve qĂ« jetojnĂ« nĂ« varfĂ«ri falĂ« programeve qeveritare pĂ«r tĂ« kompensuar rĂ«nien ekonomike tĂ« shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Siç njofton korrespondentja…

BE-ja pritet t’i ndajë 30 miliardë euro për vendet e Ballkanit

BE-ja pritet t’i ndajë 30 miliardë euro për vendet e Ballkanit

KĂ«shilli Evropian njofton se do t’i ndajĂ« 30 miliardĂ« euro pĂ«r vendet e Ballkanit PerĂ«ndimor. Sipas njoftimit, plani ekonomik dhe investimeve tĂ« BE-sĂ« pĂ«r kĂ«to vendet Ă«shtĂ« i fokusuar nĂ« nxitjen e rimĂ«kĂ«mbjes ekonomike afatgjate…

Lagarde: Ekonomia e BE-së ende nuk ka dalë nga kriza e shkaktuar nga pandemia COVID-19

Lagarde: Ekonomia e BE-së ende nuk ka dalë nga kriza e shkaktuar nga pandemia COVID-19

Presidentja e BankĂ«s Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde ka thĂ«nĂ« se ekonomia e bllokut ishte kthyer nga buzĂ« gremina, por se nuk ka dalĂ« plotĂ«sisht nga kriza pas pasojave tĂ« shkaktuara nga shpĂ«rthimi i COVID-19.…

Buxheti i Kosovës ngulfatet nga skemat sociale

Buxheti i Kosovës ngulfatet nga skemat sociale

Mbi 300 mijĂ« qytetarĂ« tĂ« KosovĂ«s vetĂ«m brenda tre muajve (prill, maj qershor), kanĂ« marrĂ« ndihmĂ« nga shteti nĂ« formĂ« tĂ« asistencĂ«s sociale apo pension. PĂ«r kĂ«ta qytetarĂ« nga buxheti i shtetit, sipas AgjencisĂ« sĂ« Statistikave…

Rritja e çmimit të energjisë, vendet e BE kërkojnë përgjigje të koordinuar

Rritja e çmimit të energjisë, vendet e BE kërkojnë përgjigje të koordinuar

Spanja, Franca dhe Greqia bĂ«nĂ« thirrje tĂ« hĂ«nĂ«n qĂ« Bashkimi Europian tĂ« ketĂ« njĂ« pĂ«rgjigje tĂ« pĂ«rbashkĂ«t nĂ« lidhje me rritjen e shpejtĂ« tĂ« çmimeve tĂ« energjisĂ«. Mes rritjes sĂ« kĂ«rkesĂ«s dhe njĂ« rimĂ«kĂ«mbje tĂ«…

​ATK mbledh afër 45 milionë euro më shumë

​ATK mbledh afër 45 milionë euro më shumë

Administrata Tatimore e KosovĂ«s si njĂ«ri ndĂ«r institucionet kryesore tĂ« mbushjes sĂ« buxhetit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, thotĂ« se ka vazhduar edhe mĂ« tej nĂ« tejkalimin e objektivave tĂ« parapara, mĂ« thekĂ«s tĂ« veçantĂ« nĂ«…

Ministri Murati publikon borxhet e 10 komunave

Ministri Murati publikon borxhet e 10 komunave

Ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati ka publikuar borxhet e 10 komunave qĂ« kanĂ« mĂ« sĂ« shumti obligime. Sipas Muratit, kĂ«to borxhe janĂ« deri nĂ« fund tĂ« muajit gusht, ku sipas listĂ«s prinĂ«…

Kuvendi i Kosovës deri në fund të vitit pritet ta miratojë Ligjin për Kriptovaluta

Kuvendi i Kosovës deri në fund të vitit pritet ta miratojë Ligjin për Kriptovaluta

Deri nĂ« fund tĂ« vitit pritet qĂ« Kuvendi i KosovĂ«s tĂ« miraton Ligjin pĂ«r Kriptovalutat, i cili krijon bazĂ« ligjore tĂ« pĂ«rshtatshme pĂ«r kĂ«tĂ« industri tĂ« re nĂ« treg. Kuvendi nĂ« kĂ«tĂ« rast Komisioni parlamentar…

Qeveria thotë se pati rritje ekonomike, nuk pajtohen ekspertët e ekonomisë

Qeveria thotë se pati rritje ekonomike, nuk pajtohen ekspertët e ekonomisë

Profesori Nagip SkĂ«nderi nuk pajtohet me shifrat qĂ« ministri Murati i dha pĂ«r ngritje ekonomike. Ministri i Financave, Hekuran Murati, nĂ« konferencĂ«n e fundit, u lavdĂ«rua me punĂ«n qĂ« Qeveria Kurti po bĂ«n. Madje i…

​Ekspertët: Nuk pritet rritje ekonomike dyshifrore, shqetësuese euforia e Qeverisë

​Ekspertët: Nuk pritet rritje ekonomike dyshifrore, shqetësuese euforia e Qeverisë

Qeveria e KosovĂ«s nuk ka arsye pĂ«r eufori sa i pĂ«rket rritjes sĂ« Bruto Produktit Vendor mbi 16 pĂ«rqind pĂ«r tremujorin e dytĂ« tĂ« kĂ«tij viti, pasi qĂ« krahasimi i aktivitetit ekonomik Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« me…